Pokochaj róże, królowe kwiatów
Zaproszenie do Ogrodu Botanicznego UW w Warszawie na X Festiwal Róż oraz Roślinne Przeobrażenia czyli przestrzenne kompozycje florystyczne.
Już dziesiąty raz Ogród Botaniczny w Warszawie zaprasza na FESTIWAL RÓŻ. W tym samym czasie odbędą się plenerowe warsztaty florystyczne – PRZESTRZENNE PRZEOBRAŻENIA, zajęcia pod kierunkiem Marioli Miklaszewskiej- Mistrza Florystyki Międzynarodowej i Międzynarodowego Sędziego Florystycznego.
Od 21 lipca będzie można podziwić sztukę florystyczną – czyli kompozycje z żywych kwiatów oraz instalacje przestrzenne służące m.in. dekoracji pomieszczeń.
Kompozycje wykonane zostaną m.in z różnych odmiany róż szklarniowych i ogrodowych, a będzie można je oglądać w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie.
Leksykon róż z 1936 roku podaje, że istnieje 16 tysięcy odmian tych kwiatów. Dziś wiadomo, że nieustannie prowadzona hodowla i selekcja spowodowała, że gatunek: róża liczy 30 tysięcy odmian. Podczas Festiwalu będzie można podziwiać róże dziko rosnące, ogrodowe i szklarniowe. Zwiedzający będą mogli poznać najnowsze licencjonowane odmiany pochodzące z hodowli niemieckich szkółek Tantau, Kordes i Poulsen ( najstarsze szkółki zajmujące się od XIX wieku hodowlą tych kwiatów.
Róża –krzew z botanicznej rodziny różowatych, po łacinie Rosa, jako ozdoba towarzyszy ludziom od najdawniejszych czasów. Żadna roślina w zdobnictwie nie była bardziej ceniona i poszukiwana niż róża. To różami wyrażamy nasze uczucia, a kolorystyka mówi więcej niż słowa. Te kwiaty są także artykułem przeznaczonym do wyrobu perfum, kompozycji zapachowych, używane są w farmacji i oczywiście florystyce.
Wystawy róż w Polsce zapoczątkowało powstałe w 1958 roku, w Szczecinie Polskie Towarzystwo Miłośników Róż. Ostatnia Wystawa Róż odbyła się w 1999 roku w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Obecnie Ogród Botaniczny w Warszawie organizuje wystawy tych kwiatów, pod nazwą Festiwal Róż .
Ogród Botaniczny został założony w 1818 roku, dzięki staraniom profesora botaniki Michała Szuberta. Jest położony na terenie dawnych Ogrodów Królewskich. W 1965 roku Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego wpisany został do rejestru Zabytków Kultury i Nauki miasta stołecznego Warszawy.
WARSZAWSKI ROLNO-SPOŻYWCZY RYNEK HURTOWY S.A. BRONISZE jest największym i najnowocześniejszym miejscem hurtowego obrotu kwiatami, owocami i warzywami w Europie Środkowo – Wschodniej. Powierzchnia zabudowana zajmuje prawie 40 hektarów. Działalność handlową prowadzi około 450 firm, z tego 1/3 to producenci i dystrybutorzy kwiatów, akcesoriów dekoracyjnych oraz dodatków florystycznych. Dwie hale handlowe z tym asortymentem zajmują ponad 16 tysięcy m 2. Każdego dnia publikowana jest ceduła cenowa owoców, warzyw krajowych i importowanych oraz kwiatów ciętych i doniczkowych. Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (CSR – Corporate Social Responsibility) realizowana jest na wielu płaszczyznach, poza działaniami czysto filantropijnymi prowadzone są działania na rzecz interesariuszy zgodnie z ich oczekiwaniami oraz z przyjętymi formami aktywności spółki.