Sporym sukcesem dla firmy Strom – Bednar (poprzednio STROM Export) zakończyła się tegoroczna edycja międzynarodowych targów poświęconych technice rolniczej AGROTECH 2013. I choć targi są jednymi z pierwszych w tym roku odbywających się na terenie Polski, to już dziś wiemy, że najnowszy kompaktowy agregat talerzowy - Swifterdisc XO F dobrze przyjmie się na polskim rynku. Wśród ponad 55 tysięcy osób, którzy w dniach 8 do 10 marca znaleźli się w kieleckich halach znalazła się ogromna liczba zainteresowanych najnowszą konstrukcją czeskiego producenta. A ta, nie bez przyczyny uchodzi za najszybszą bronę talerzową przeznaczoną zarówno do uprawy przedsiewnej jak i pożniwnej.
Szybki i stabilny Bednar
Swifterdisc XO F zaliczany jest do grupy kompaktowych agregatów talerzowych. Cechą wyróżniającą najnowszy model agregatu Strom - Bednar jest możliwość bardzo stabilnej pracy z prędkością roboczą do 15 km/h. Przemyślana pozycja osi transportowej pozwala na zachowanie stabilności podczas pracy, bez kołysania, nawet przy dużych prędkościach. Gwarantując wysoką wydajność maszyny z grupy XO F zapewniają jednocześnie dobrą stabilność, a to za sprawą odpowiedniego rozłożenia masy. Wysoką uniwersalność agregatów Swifterdisc XO F zapewniają również ogromne możliwości konfiguracyjne każdej z maszyn.
Sprawną pracę agregatów Swifterdisc XO F niezależnie od warunków glebowych zapewnia system mocowania tarcz uprawowych. Talerze zamontowane są do ramy głównej parami z wykorzystaniem bezobsługowego systemu elastycznego zabezpieczenia gumowego oraz wyposażone są w podwójne dyski (para dysków na 1 talerzu), który zapewnia wysoką wydajność materiału. Długą eksploatację agregatów Swifterdisc XO F zapewniają wysokiej jakości, bezobsługowe ułożyskowania talerzy, które są szczelnie zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych.
Dostosowanie najnowszego agregatu firmy Strom - Bednar do aktualnie panujących warunków glebowych jest bardzo łatwe i może być przeprowadzone z wykorzystaniem układu hydraulicznego ciągnika. O utrzymanie zadanej głębokości roboczej dbają przednie koła kopiujące oraz tylny wał doprawiający. Lista tych ostatnich obejmuje m.in. wał rurowy, spring, wał segmentowy, Roadpacker, Gumipacker, V-ring oraz podwójny wał strunowy. Niezależnie od wybranej wersji uprawiana powierzchnia zawsze jest idealnie wyrównana, a to dzięki podzieleniu sekcji ma trzy części, które na siebie zachodzą.