Waterloo, Belgia. Firma Bobcat wprowadza na rynek nową generację ładowarek S450 o sterowaniu burtowym, stworzoną na bazie popularnego modelu S130, który zastępuje. Nowa ładowarka posiada wszystkie zalety ładowarki kompaktowej, a jednocześnie zawiera szereg nowych funkcji i usprawnień dostępnych dotąd w większych ładowarkach Bobcat nowej generacji.
Nowa kompaktowa ładowarka S450 o sterowaniu burtowym jest dostępna z szerokim asortymentem zatwierdzonego osprzętu (48 różnych produktów, kolejne w opracowaniu). Dzięki temu doskonale sprawdza się w niemal wszystkich zastosowaniach, stanowiąc świetny przykład doskonałości koncepcji nośnika narzędzi Bobcat wspólnej dla wszystkich ładowarek kompaktowych Bobcat.
Jak i większe modele, ładowarka S450 o sterowaniu burtowym, zapewnia lepszą widoczność i wygodę, umożliwiając lepsze sterowanie i większą dokładność podczas pracy w niewielkiej przestrzeni. Dodatkowo, po raz pierwszy w przypadku ładowarek o sterowaniu burtowym tej wielkości, w modelu S450 zastosowano kabinę ciśnieniową z opcjonalną klimatyzacją. Pozostałe kluczowe cechy obejmują również układ hydrauliczny o zwiększonej sprawności i wydajności, klapę tylną o nowej konstrukcji, wbudowany zderzak tylny oraz łatwość serwisowania.
Większa kabina poprawiająca komfort pracy operatora
Kabina nowej ładowarki S450 została zaprojektowana w oparciu o kabiny stosowane w większych ładowarkach Bobcat. Jednocześnie utrzymano kompaktowe wymiary ładowarki przy jednoczesnym zapewnieniu operatorowi większej wygody i komfortu pracy.
Wnętrze kabiny jest o 10% większe w porównaniu z modelem S130, dzięki czemu operator ma wokół siebie więcej miejsca. Przeniesienie okien bocznych na zewnątrz pozwoliło zwiększyć ilość miejsca w kabinie, a także ułatwiło ich mycie. Dodatkowo próg drzwi kabiny został obniżony przy jednoczesnym zwiększeniu otworu drzwiowego, dzięki czemu wchodzenie i wychodzenie z kabiny stało się łatwiejsze.
Najlepszy w swojej klasie system ciśnieniowy kabiny, obejmujący jednoelementową uszczelkę zamocowaną na obwodzie otworu drzwiowego, zwiększa ciśnienie w kabinie, minimalizując w ten sposób ryzyko przedostawania się pyłu i zanieczyszczeń do wnętrza kabiny. Zwiększono również wydajność układu ogrzewania. Wskaźniki są teraz podświetlane, co pozwala na ustawienie żądanej temperatury nawet przy słabym oświetleniu.
W porównaniu z kabiną zastosowaną w modelu S130 widoczność dookoła maszyny została zwiększona o 30%.
Dzięki przesunięciu kabiny o 5 cm w przód operator lepiej widzi obszar roboczy. O 45% większe drzwi i obniżona przednia belka poprzeczna pozwoliły zwiększyć widoczność z przodu ładowarki. Do zwiększenia widoczności przyczyniły się także nowe przednie światła robocze o wydajności większej wydajności o 50% (łącznej mocy w watach).
Okno dachowe jest o ponad 40% większe niż w modelu S130. Okna boczne i tylne także zapewniają większą widoczność, a dzięki zwiększeniu dolnej osłony bocznej o ponad 16% poprawiono widoczność kół. Obniżono również osłonę tylną i chłodnicę. Nowa konstrukcja, w której okno tylne również zostało powiększone o 14%, pozwoliła znacznie zwiększyć widoczność do tyłu ładowarki.
Bardziej wydajny i sprawny układ hydrauliczny
Zwiększenie ciśnienia w układzie, zmiana podzespołów hydraulicznych oraz zmiana układu węży i przewodów rurowych pozwoliły zwiększyć wydajność układu hydraulicznego. Dzięki temu możliwe było zastosowanie przyłączy prostych zamiast kątowych (45° lub 90°). Zmniejszono również liczbę połączeń hydraulicznych. Wszystkie te zmiany pozwoliły zwiększyć całkowitą sprawność układu i wyeliminować rozbieżności w układzie przewodów, tym samym zmniejszając ryzyko wycieków oraz tarcia przewodów o inne elementy.
Nowa klapa tylna o zmniejszonej wysokości posiada kieszenie usztywniające zapewniające optymalną wytrzymałość przy mniejszych gabarytach. Dzięki temu możliwe było wbudowanie zabezpieczenia klapy tylnej w ramę ładowarki.
Tłumik zamontowany jest bezpośrednio pod silnikiem, bez elementów łączących, co pozwoliło zmniejszyć poziom hałasu i zredukować drgania. Dzięki możliwości otwarcia klapy tylnej w lewo tankowanie ładowarki w pozycji transportowej jest teraz łatwiejsze.
Aby ułatwić serwisowanie, w ładowarce zastosowano zabezpieczenia i rozwiązania wykorzystywane dotąd w większych modelach. Chłodnica oleju i chłodnica silnika zostały zintegrowane w jeden zespół, co zapewnia większą czystość układu chłodzenia, redukuje ryzyko uwięzienia zanieczyszczeń i ułatwia czyszczenie. Do chłodnicy przedostaje się mniej zanieczyszczeń również dzięki zmniejszeniu otworów w osłonie tylnej.
Olej w układzie hydraulicznym przed dostarczeniem do kluczowych podzespołów układu jest filtrowany z użyciem filtra 10 mikronów. Zapewnia to większe bezpieczeństwo niż filtry 90 mikronów stosowane w starszych modelach ładowarek.
Główny filtr hydrauliczny z wymiennymi wkładami charakteryzuje się dłuższym okresem użytkowania, zaś okresy pomiędzy kolejnymi wymianami filtra zostały dwukrotnie wydłużone (do 1000 godzin). Wziernik układu hydraulicznego został zamontowany pod tylną osłoną i jest łatwo dostępny podczas rutynowej kontroli, dzięki czemu operator może szybko sprawdzić poziom oleju.
Specjalne bezpieczniki zastosowane dla poszczególnych obwodów, znajdujące się w łatwo dostępnej skrzynce obok akumulatora, zabezpieczają instalację elektryczną. Dzięki zastosowaniu osobnej pokrywy dostęp do akumulatora jest łatwiejszy, zaś sam akumulator jest lepiej chroniony przed zanieczyszczeniami i przegrzaniem.
Naprężenie paska napędowego jest teraz regulowane przez napinacz automatyczny (ze sprężyną skrętną). Takie rozwiązanie wymaga tylko regulacji płytki ustalającej, co pozwala uniknąć ręcznego naprężania pasa.
Więcej informacji na temat firmy Bobcat i jej produktów znajduje się na stronie www.bobcat.eu
Dane techniczne
Ładowarka Bobcat S450 o sterowaniu burtowym: