Pierwsze dni życia cieliczki decydują o tym, czy będzie w przyszłości zdrową i wydajną krową. Warto w tym czasie dopilnować, aby niczego jej nie zabrakło, a przede wszystkim zadbać, aby dostała dobrej jakości siarę w odpowiedniej ilości.
W jaki sposób prowadzić gospodarstwo mleczne, aby zarobić jak najwięcej pieniędzy? Takie pytanie zadaje sobie coraz więcej Hodowców i bardzo wielu szybko odpowiada: redukując koszty. To słuszne podejście. jednak w praktyce często rozumiane i wykonywane trochę na opak. Cięcie kosztów w takich gospodarstwach dotyczy głównie żywienia zwierząt, higieny doju oraz nawożenia pól, łąk i pastwisk. Drastycznie redukuje bądź wycofuje się pasze treściwe i dodatki mineralno- witaminowe z dawek oraz zapomina o profilaktyce zdrowotności stada. O ile postępowanie takie w przypadku bydła dorosłego można określić jako niewłaściwe, o tyle w aspekcie odchowu cieląt może mieć skutki katastrofalne.
Najpierw grupy
Nowoczesna hodowla bydła mlecznego niesie ze sobą wiele wyzwań. Hodowcy mają coraz większą wiedzę na temat prowadzenia gospodarstwa mlecznego w zakresie pomieszczeń, higieny, żywienia i zarządzania dorosłymi zwierzętami. Są świadomi, że prawidłowo utrzymywane krowy w laktacji ,,odwdzięczają się" większą ilością dobrego jakościowo mleka. Istnieje jednak obszar, który nadal przysparza rolnikom sporo kłopotów - jest nim odchów cieląt. A właśnie ta grupa stanowi ,,przyszłość" każdego prawidłowo funkcjonującego gospodarstwa mlecznego.
Najważniejszym aspektem odchowu jest dostosowanie warunków bytowych i żywienia do fizjologicznych potrzeb młodego organizmu na każdym etapie jego wzrostu. Badania naukowe i praktyczne doświadczenia zootechniczne pokazują wyraźne zróżnicowanie potrzeb rosnącego zwierzęcia w zależności od jego wieku i tempa wzrostu. Zasadne jest więc zastosowanie podziału zwierząt na grupy wiekowe utrzymywane w odpowiednich dla nich warunkach i żywienie ich odmiennymi dawkami pokarmowymi. To szczególnie istotne w pierwszym kluczowym okresie - od momentu porodu do 3. tygodnia życia. Poród zawsze jest ogromnym stresem zarówno dla krowy, jak i cielęcia, dlatego też należy zrobić wszystko, aby krowa szybko odzyskała siły, a cielę nabrało wigoru i odporności. Najlepiej by było, gdyby poród odbywał się w specjalnie przygotowanym do tego miejscu w którym krowa przebywała przez kilka wcześniejszych tygodni. Taka porodówka powinna być zawsze sucha i regularnie ścielona słomą. Powinna być też miejscem spokojnym (bez zbędnego hałasu), dobrze wentylowanym, z dużą ilością świeżego powietrza. Ponadto krowa powinna mieć za-wsze dostęp do odpowiednich dla niej w tym okresie pasz objętościowych, treściwych i dodatków mineralno-witaminowych oraz świeżej wody. W ostatnich dwóch miesiącach ciąży płód rozwija się bardzo intensywnie, a wszelkie niedobory składników pokarmowych i złe warunki zoohigieniczne, w których przebywa krowa, odbiją się negatywnie na zdrowiu rodzącego się cielęcia. Lepiej nie ryzykować i zapewnić zwierzęciu w tym okresie odpowiedni komfort.
Cenna siara
Po porodzie należy cielę osuszyć, użyć tego czystej słomy i oczyścić drogi oddechowe z resztek wód płodowych. Cielaka można dać później krowie do wylizania. W zależności od instynktu i kondycji krowy będą lub nie cielaka lizać. Najważniejsze jest jednak aby cielę pierwszych 2 godzinach życia dostało do picia siarę. Bezwzględnie należy trzymać się tutaj reguły im szybciej, tym lepiej. W celu uzyskania lepszego efektu nie zaleca się przystawiania cielaka do matki, lecz zdojenie siary i podanie bezpośrednio cielęciu. Hodowca zyskuje w ten sposób pewność, że cielę wypiło siarę w odpowiedniej ilości. Jest to niezmiernie istotne i wpływa na całe dalsze życie zwierzęcia, bowiem cielak rodzi się zupełnie bezbronny. Nie posiada on we krewi żadnych przeciwciał, które mogłyby zwalczyć najmniejszą choćby infekcję w jego organizmie. Siata zaś, zawiera immunoglobuliny, których cielę musi wchłonąć odpowiednią ilość i we właściwym czasie. Ich ilość bowiem z godziny na godzinę zmniejsza się. Dodatkowo jelita nowo narodzonego cielęcia tylko przez kilkadziesiąt godzin posiadają dolność przepuszczania tych przeciwciał do krwi, później „zamykają" się, uniemożliwiając dalsze wchłanianie. Ponadto w trawieńcu zaczyna się wytwarzanie kwasu solnego i immunoglobuliny, będące białkami, są trawione, tracąc w tym czasie swoje właściwości.
Podawanie siary w pierwszych godzinach życia powinno odbywać się 3-4 razy dziennie w dawkach 1,5-2l na jeden odpój. Wskazane jest, aby cielęta przebywały wtedy w pojedynczych boksach, klatkach bądź budkach. Pomieszczenia powinny być zawsze suche z dostępem do świeżego powietrza, ale bez przeciągów. Wiaderka i smoczki powinny być myte po każdym użyciu, co uniemożliwi rozwój niechcianych mikroorganizmów mogących wywołać biegunki.
Przestrzeganie zasady higieny wpływa więc pozytywnie na zasobność kieszeni każdego Hodowcy. Nie musi on przecież ponosić kosztów leczenia młodych zwierząt.
Po okresie odpajania siarą czyli ok. 5 dnia można kontynuować podawanie mleka od krowy. Ze względów ekonomicznych jest to jednak nieopłacalne. Gospodarstwo mleczne zajmuje się produkcją mleka, które ma zostać sprzedane z zyskiem. Podawanie cielętom mleka pełnego pozbawia Hodowcę pewnej ilości surowca, którego nie sprzeda i za który nie otrzyma zapłaty. Dlatego od początku drugiego tygodnia życia zalecane jest stosowanie preparatu mlekozastępczego, którego koszt jest niższy od mleka pełnego. Niestety, pomimo bardzo dobrych efektów odchowu wielu naukowców uważa, że białko w nim zawarte nie jest w stanie w 100% zastąpić tego z mleka. Niekwestionowaną zaś zaletą preparatów mlekozastępczych są zawarte w nich dodatki wspomagające rozwój mikroflory jelitowej.
Od 7. dnia życia cieląt należy wprowadzać do dawki paszę treściwą z min. 18% zawartością białka ogólnego. W jej składzie powinny się znaleźć ć preparowane ziarna zbóż, tzw. musli. Na początku wystarczy garstka takiego produktu. Cielęta uczą się pobierania paszy stałej, dlatego musi być ona smaczna i pachnąca. Należy też pamiętać, aby korytka, w której jest podawana, były zawsze czyste i suche. Jeżeli Hodowca zauważy zanieczyszczenia w postaci śliny czy moczu powinien usunąć starą zawartość i po wyczyszczeniu uzupełnić nową porcją paszy. W przeciwnym razie resztki zaczną się psuć. Jeżeli zaś cielę zje sfermentowany pokarm, można być prawie pewnym, że skończy się to biegunką.
Ważnym aspektem odchowu jest stały dostęp do wody. Często spotyka się gospodarstwa w których cielęta dostają do picia jedynie mleko bądź preparat mlekozastępczy. Są takie, w których podaje się wodę raz lub razy dziennie. Niestety, żadne zwierzę nie jest w stanie napić się ,,na później". Cielęta pobierają paszę wielokrotnie, a woda jest potrzebna do prawidłowego trawienia.
Zastosowanie się do powyższych dotyczących odpajania i żywienia w pierwszych tygodniach życia młodzieży gwarantuje w 100% sukces na kolejnych etapach. Dobry start cielaka pozwoli mu stać się w przyszłości wydajną krową, która będzie cieszy c oko Hodowcy. Należy jednak pamiętać, że sukces ten można odnieść przy zapewnieniu odpowiedniej opieki weterynaryjnej i zootechnicznej, bo każde żywe zwierzę jest inne, dlatego zawsze warto korzystać z pomocy lekarza weterynarii i konsultować żywienie z doradcą żywieniowym.