Opony rolnicze projektowane są z myślą o zupełnie innym trybie pracy, niż ogumienie dedykowane do aut osobowych. To, co wyróżnia modele przeznaczone do pracy w gospodarstwie, to głęboko zarysowany bieżnik, dużo większa wytrzymałość oraz zdolność do poruszania się w trudnym terenie. Jednocześnie są one skonstruowane tak, by zapewniać dobre właściwości trakcyjne bez zbytniego ubijania warstw gleby.
Sektor opon rolniczych w ostatnich latach przeszedł ogromną zmianę pod względem rozwoju technologicznego, a zastosowane innowacyjne rozwiązania znacznie podnoszą komfort oraz wydajność pracy w gospodarstwie. Obecnie, bieżniki opracowywane są tak, by możliwie rozłożyć nacisk na podłoże (szczególnie w przypadku modeli niskociśnieniowych). Zapobiega to nadmiernemu ugniataniu gleby, dzięki czemu rozwój korzeni roślin nie jest zakłócony. Opony pozwalają sprawniej poruszać się po grząskim terenie, minimalizując ryzyko utknięcia.
Dzięki bogato rozbudowanej ofercie ogumienia do maszyn używanych w gospodarstwie można dobrze dobrać właściwości opon do wykonywanych zadań, co znacznie podnosi wydajność. Decydując się na kupno nowego ogumienia, jedną z najważniejszych kwestii jest wybór modeli do odpowiedniej specyfiki pracy. Właściwie dobrane do zadań czynią wykonywane czynności bardziej efektywnymi i owocnymi. Opony międzyrzędowe zazwyczaj są węższe i wyższe, a ich bieżnik zaprojektowany jest tak, by uchronić delikatne uprawy przed zniszczeniem a glebę przed zbytnim ugniataniem. Dzięki temu podczas oprysków bądź siewu traktor może swobodnie poruszać się między rzędami, nie stwarzając zagrożenia dla upraw. Opony rolnicze do transportu wymagają za to większej stabilności i wytrzymałości, przez co są znacznie szersze oraz wykonane ze sztywniejszej mieszanki gumowej.
Kolejny krok to dobór właściwego rozmiaru. Podstawą jest wybór ogumienia, które będzie odpowiednio dopasowane pod względem wymiarów, tj.: szerokości, profilu czy średnicy felgi. Wybierając nowy komplet do maszyny rolniczej należy także zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe indeksy prędkości i nośności. O tym, jakie parametry są odpowiednie dla danej maszyny, można dowiedzieć się z instrukcji obsługi pojazdu.
Alternatywą dla rozmiaru montowanego fabrycznie są zamienniki opon rolniczych. Prawidłowo dopasowane, mogą one nieco zmienić charakterystykę z jaką porusza się maszyna, jednak nie wpłyną na jakość jej pracy. Zanim jednak wybierzemy zamienną wielkość, powinniśmy się upewnić, czy dany rozmiar jest akceptowany przez producenta pojazdu. Tylko tak będziemy mieli pewność, że będą one spełniać swoje zadanie. Warto także skorzystać z tabeli zamienników, którą można znaleźć między innymi w tym artykule: Zamienniki opon rolniczych – najważniejsze informacje
Odpowiednia utylizacja ogumienia rolniczego niestety nie jest prostą kwestą. Ze względu na jego rozmiary oraz sporą masę, przetworzenie jednej sztuki wiąże się z dużymi kosztami. Nie można ich również oddać do PSZOK-u czy MPSZOK-u, gdyż nie są traktowane jako odpad komunalny, a regulacje prawne zabraniają ich składowania na wysypiskach. Gdzie zatem można oddać opony rolnicze?
Atestowane firmy utylizacyjne zajmą się odebraniem ich od klienta i poddadzą je odpowiedniemu procesowi recyklingu. Niestety odbiór organizowany jest jedynie przy większych ilościach. W przypadku, gdy dysponujemy jedynie kilkoma sztukami, zdecydowanie prostszym sposobem będzie pozostawienie starego kompletu sprzedawcy lub u wulkanizatora podczas zakupu nowego kompletu.