W porze, kiedy większość rolników zastanawia się na wyborem kierunku produkcji w nadchodzącym sezonie, warto zainteresowa się jęczmieniem browarnym. Dlaczego? Bo to bardzo korzystna opcja.
Jęczmień browarny bierze swoją nazwę od sposobu jego wykorzystania. Produkowany jest specjalnie pod kątem zastosowania go w przemyśle piwowarskim, gdyż ziarno jęczmienia stanowi podstawowy składnik tego jakże popularnego złocistego napoju. Dawniej browary w Polsce samodzielnie zajmowały się skupowaniem zboża i wszystkimi etapami jego przetworzenia, jednak wraz z unowocześnianiem się produkcji piwa i postępującą specjalizacją, na rynku pojawiły się słodownie, czyli zakłady produkujące słód.
- To produkt wytworzony z jęczmienia lub innych gatunków zbóż – tłumaczy Marcin Siemion, prezes Grupy DMG Polska, jednego z czołowych producentów słodu. - Proces słodowania, który odbywa się w ściśle kontrolowanych technologicznie warunkach, polega na doprowadzeniu do podkiełkowania ziarna jęczmienia. W jego trakcie, dzięki wydzielającym się enzymom, skrobia i białko ulegają częściowym przemianom w cukry proste i dwucukry oraz następuje częściowa przemiana białka do formy aminokwasów. Trwa to od 5 do 6 dni, po czym ziarno szybko się suszy, usuwa kiełki oraz korzonki, i spakowany bądź luzem słód wysyłany jest do browarów. -
Bardzo wysokie wymagania jakościowe towarzyszące produkcji piwa, rzutują też na wytwarzanie surowca, jakim w pierwszym rzędzie jest skupowane przez słodownie ziarno. W tym sensie produkcja jęczmienia browarnego nabiera pewnych cech elitarności. Gospodarstwo rolne, które się na nią zdecyduje, staje się bodaj najważniejszą częścią składową złożonego procesu, na końcu którego staje przed nami szklanka z tak powszechnie lubianym trunkiem. Proces ten jednak nie zaczyna się bynajmniej w tym gospodarstwie, bo wcześniej w międzynarodowych laboratoriach przygotowywane są odmiany jęczmienia, które gwarantują osiągnięcie parametrów najlepszych dla browarów, także pod kątem warunków wynikających z geograficznego umiejscowienia danych upraw.
- Rolnicy, którzy decydują się z nami współpracować, są zaopatrywani w specjalnie dla nich przygotowany materiał siewny, który gwarantuje osiągnięcie zarówno najwyższych wyników jakościowych, jak wysokich plonów – zapewnia Rafał Horodyski, Dyrektor ds. zakupów w Grupie DMG Polska. - Oczywiście nie zwalnia to z konieczności troszczenia się o uprawę, stosowania zabiegów agrotechnicznych itp., ale w tym zakresie nasi partnerzy mogą liczyć na fachową pomoc przez okrągły rok.-
Wracając do elitarności trzeba podkreślić, że współpraca z firmą taką jak Grupa DMG Polska to kontakt z nowoczesnym biznesem, który rozumie i docenia znaczenie obustronnych korzyści i budowania długofalowych relacji.