Nowoczesne gospodarstwa rolne, chcąc być bardziej konkurencyjne, coraz częściej stawiają na modernizację oraz rozwój. Jednym z elementów, który ma decydujący wpływ na to, w jaki sposób rolnik może podnieść jakość swoich produktów jest wyposażenie, jakim dysponuje. Silosy zbożowe, innego rodzaju wyposażenie oraz sprzęt – to wszystko ma ogromne znaczenie.
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej zaczął się wielki proces modernizacji rolnictwa, który trwa do dziś. Aby móc sprawnie konkurować, właściciele gospodarstw rolnych wykorzystują różnego rodzaju mechanizmy finansowe, które umożliwiają zakup nowoczesnego wyposażenia, w tym silosów zbożowych.
Silosy zbożowe należą do podstawowego wyposażenia gospodarstwa rolnego, które zajmuje się produkcją zbóż. Współczesne magazyny na zboże są specjalistycznymi konstrukcjami, które umożliwiają odpowiednie przechowywanie płodów rolnych oraz ich późniejszą dystrybucję. Okazuje się jednak, że nawet doświadczeni rolnicy mają często problem z tym, aby wymienić najważniejsze cechy, jakimi się powinien charakteryzować dobry silos. Mnogość dostępnych rozwiązań technicznych sprawia, że rolnicy muszą pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Ułatwi to podjęcie decyzji o zakupie magazynu.
Dobry projekt – klucz do sukcesu
Aby silos zbożowy spełniał nasze oczekiwania, musimy się zastanowić, w jaki sposób będziemy go wykorzystywać. Na rynku obecnie funkcjonuje wiele firm, które zajmują się projektowaniem silosów, ich montażem oraz ewentualnym serwisem. Takie firmy, jak chociażby Buttimer są w stanie stworzyć od postaw cały indywidualny projekt, zaproponować odpowiednie wyposażenie oraz infrastrukturę towarzyszącą. - wiecej na stronie http://buttimer.pl/
Wybór projektu silosu jest ogromnie ważny. Powinniśmy zdecydować, jaki rodzaj magazynu będzie nam potrzebny. Na rynku występują silosy lejowe oraz płaskodenne. Podczas wyboru zwracajmy uwagę na ilość zboża, którą chcemy przechowywać, a także częstotliwość korzystania z magazynu. Jeśli chcemy z silosu korzystać często, lepiej zainwestować w silos lejowy, który jest łatwiejszy w obsłudze, ogranicza do minimum czynnik ludzki oraz umożliwia bardzo szybkie opróżnienie. W przypadku, gdy opróżnianie magazynu będzie rzadsze, lepiej wykorzystać silos płaskodenny.
Projektant silosu powinien brać pod uwagę również takie aspekty, takie jak: oświetlenie, wentylacja i systemy transportowe.
Trwałość silosów zbożowych
Jak wszystkie urządzenia, które znajdują zastosowanie w rolnictwie, również silosy zbożowe przede wszystkim muszą charakteryzować się solidnością i trwałością. Dobry magazyn zbożowy jest nie tylko funkcjonalny, ale również bezpieczny i komfortowy w użytkowaniu.
Silosy zbożowe są specjalistycznymi konstrukcjami, dlatego też do ich budowy powinno się stosować najwyższej klasy, atestowane materiały. Nie można dopuścić do sytuacji, w której jeden lub kilka komponentów, składających się na wyposażenie jest wykonany z gorszego materiału lub wchodzi w interakcję z płodami rolnymi, powodując obniżenie ich jakości. Silos musi być dopracowany pod każdym względem, a odpowiedzialny jest za to projektant, którego zadaniem jest opracowanie koncepcji.
W takcie poszukiwań inwestor musi zwrócić uwagę na prawidłowy wybór blachy, z której wykonany jest silos, systemy wentylacyjne, pomiarowe i kontrolne, jak również dodatki (system opróżniania i transportowania). Doceniane są zbiorniki wykonane z blachy falistej, z grubą powłoką cynku (np. 500, 600 gr./m2) - te cechy mają zapewnić niezwykłą trwałość. Nie bez znaczenia jest konstrukcja, na której opiera się silos (lejowy) oraz instalacja odgromowa. Wszystko to ma znaczenie i powinno być fachowo zaprojektowane, a następnie wykonane.
Dodatkowe wyposażenie, czyli jakie warunki powinny panować w silosie
Na wyposażeniu silosów zbożowych znajduje się wiele urządzeń, których zadaniem jest ułatwienie pracy oraz zapewnienie odpowiednich warunków do magazynowania ziarna oraz innych materiałów sypkich. Musimy pamiętać, że płody rolne mogą być składowane wyłącznie wtedy, gdy w magazynie jest sucho, nie występuje wilgoć oraz innego rodzaju zanieczyszczenia, co zapewni wysoką jakość ziarna.
Jeżeli chcemy, aby materiały sypkie zachowały swoje walory, musimy zainwestować w szereg rozwiązań, miedzy innymi urządzenie, które stale kontrolują temperaturę, utrzymują odpowiednią wilgotność, zapewniają nagrzewanie silosu oraz jego wietrzenie. Wszystkim tym musi zarządzać sprawny system, intuicyjny i prosty w obsłudze. Zagwarantuje on chociażby to, że nie dojdzie do rozpoczęcia gnicia ziarna lub procesu fermentacji.
Dodatkowe wyposażenie silosów obejmuje również system do transportu ziarna oraz jego rozładunku. Odpowiadają za to przenośniki ślimakowe oraz wewnętrzne. Takie urządzenia pozwalają zaoszczędzić cenny czas oraz pieniądze.
Przy wyborze silosu musimy brać pod uwagę wiele czynników. Konstrukcja, która jest prawidłowo zaprojektowana, posadowiona i wykonana, a także posiada niezbędne wyposażenie dodatkowe będzie bezawaryjnie funkcjonowała przez wiele lat, dając inwestorowi szansę na to, aby sprzedawać swoje produkty wtedy, gdy ma ku temu powody.
Dowiedz się więcej o firmie Buttimer