Regulacja wzrostu i rozwoju rzepaku jest niezbędna w przygotowaniu rzepaku do zimy. Taki zabieg zapewnia optymalny rozwój rozety liściowej, rozbudowuje system korzeniowy, pogrubia szyjkę korzeniową oraz sprawia, że pąk wierzchołkowy jest niżej osadzony.
Optymalny termin zabiegu regulatorem wzrostu i fungicydem Toprex jest w fazie 4-6 liścia w dawce 0,3l/ha. Często zdarza się jednak, że wschody rzepaku są niewyrównane (np. susza). W takich warunkach Toprex jest absolutnie bezpieczny dla siewek rzepaku. Dowodem na to jest rejestracja w Czechach już od fazy 1-szego liścia rzepaku.
Prawidłowy pokrój roślin rzepaku jesienią to gwarancja dobrego przezimowania.
Jakie efekty daje Toprex jesieną?
W roku 2015 przeprowadzono we współpracy z dr Grzegorzem Lemańczykiem (Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy) doświadczenia porównujące różne fungicydy do jesiennej ochrony rzepaku.
Badano wpływ testowanych produktów na rozwój roślin i ich przygotowanie do zimy. Produkty były stosowane w 2 wariantach. Jedno z doświadczeń obejmowało aplikację w terminie bardzo wczesnym, czyli już w fazie 2 liści i tu wysokie bezpieczeństwo potwierdził preparat Toprex, który z powodzeniem może być stosowany nawet na niewyrównane plantacje. Drugi wariant obejmował aplikację nieco późniejszą od optymalnej a mianowicie w fazie 6/7 liści. Spośród różnych parametrów, jakie wpływają na morfologię rzepaku przed zimą warto zwrócić uwagę na: wysokość roślin, liczbę wykształconych liści oraz suchą masę. Poniżej prezentujemy wyniki z tego doświadczenia obrazujące wysoką skuteczność preparatu Toprex na każdy z tych parametrów.
Wpływ różnych regulatorów zastosowanych w fazie BBCH 16-17 na wysokość roślin rzepaku
(Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy 13.12.2015)
Wysokość roślin to jeden z efektów regulacji roślin rzepaku przez fungicydy jesienne, jednak nie najważniejszy. Dobrze zregulowany rzepak nie powinien tylko się „rozkładać” na ziemi, ale dalej przyrastać, jeśli chodzi o średnicę korzenia czy liczbę liści. Jeśli te parametry byłyby zachwiane to oznacza, że roślina nie poddaje się regulacji, ale wpada w jakąś fitotoksyczność.
Wpływ różnych regulatorów zastosowanych w fazie BBCH 16-17 na grubość szyjki korzeniowej roślin rzepaku oraz na liczbę liści roślin rzepaku
(Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy 13.12.2015)
Podsumowanie doświadczenia
Wyniki jednoznacznie wskazują, że spośród wszystkich testowanych rozwiązań jedynie Toprex zachowuje oczekiwany balans, jako regulator wzrostu w rzepaku ozimym.
Podczas planowania zabiegów tej jesieni, wzbogaceni wiedzą z ubiegłego sezonu wybierajmy Toprex, sprawdzone i zawsze skuteczne regulatory wzrostu i rozwoju rzepaku.