Nie każdy wie, że plon rzepaku ozimego kształtuje się już jesienią w postaci bocznych zawiązków kwiatowych w kątach liści. Optymalnie rozwinięta blaszka liściowa sprzyja procesom asymilacji składników pokarmowych, które z kolei pozwalają na rozwój systemu korzeniowego. A to właśnie korzeń stanowi magazyn składników pokarmowych. Od niego w dużym stopniu zależy przezimowanie rzepaku i jego kondycja tuż po ruszeniu wiosennej wegetacji.
Nadmierny rozwój liści jesienią nie jest zjawiskiem korzystnym, ponieważ nie pozwala na rozwój silnego systemu korzeniowego rzepaku. Bujna i wysoka rozeta liściowa jesienią nie jest pożądana - zakłóca rozwój systemu korzeniowego i prowadzi do nadmiernego wyniesienia szyjki korzeniowej. To sprzyja wymarznięciom. Po zimie, na przedwiośniu rośliny tracą większość jesiennych liści i ponownie odbudowują aparat asymilacyjny. A szybkość odbudowy tego aparatu jest ściśle skorelowana z zapasami, jakie zostały zgromadzone w korzeniach.
Wiele zależy od jesiennych zabiegów fungicydowych na rzepaku. Rekomendujemy zastosowanie fungicydu CARYX o właściwościach morforegulacyjnych. Caryx zastosowany jesienią pozytywnie oddziałuje na roślinę – silnie stymuluje rozwój systemu korzeniowego, asymilaty kierowane są przede wszystkim do korzeni, a zwarta rozeta liściowa chroni merystemy wzrostu przed przemarzaniem. Dzięki właściwym rezerwom odżywczym zgromadzonym w korzeniach, wiosną rzepak szybko regeneruje masę liściową i rozwija się równomiernie.
Caryx chroni rośliny nie tylko prze wymarzaniem, ale też przed chorobami.
CARYX – energia przetrwania rzepaku
Dowiedz się więcej o firmie BASF Polska Sp. z o.o. Crop Protection