Faktoring odwrócony to jedna z wielu usług faktoringowych. Jego istotą jest finansowanie przez faktora faktur zakupowych kontrahenta. Przedsiębiorca na czas rozlicza się z dostawcami. Nie tylko daje to bieżące korzyści, ale i dobrze wpływa na reputację firmy korzystającej z faktoringu odwróconego. Co jeszcze powinno się wiedzieć o tej usłudze?
Na czym polega faktoring odwrócony i w jaki pozytywny sposób może wpływać na rozwój Twojego biznesu? Podstawową korzyścią przy tej usłudze jest zachowanie płynności finansowej. Możliwość terminowego rozliczania się z dostawcami jest zaś niezwykle ceniona. O czym należy wiedzieć jeśli chodzi o faktoring odwrotny?
Faktoring odwrócony nazywany bywa także odwrotnym. W praktyce sprowadza się przede wszystkim do finansowania faktur zakupowych podmiotu, który korzysta z usługi (faktoranta) przez stronę dysponującą środkami finansowymi (faktor). Co do zasady faktor opłaca fakturę kosztową swojego klienta. Ten zaś może przeznaczyć w danym momencie środki na inny cel związany z funkcjonowaniem własnego biznesu.
W odróżnieniu od faktoringu klasycznego nie dochodzi tu do finansowania sprzedaży, ale zakupów. Przedmiotem wykupu są faktury kosztowe, zaś środki trafiają na rachunek dostawcy, nie zaś kontrahenta (firmy, która stała się dłużnikiem firmy faktoringowej).
Najczęściej usługa faktoringu odwróconego jest oferowana po złożeniu przez zainteresowaną stronę odpowiedniego wniosku. Wypełnienie takiego formularza związane jest z podaniem swoich danych kontaktowych, informacji na temat prowadzonej działalności i danych dostawcy. Załącznikiem do wniosku staje się dokument potwierdzenia zakupu taki, jak faktura kosztowa lub faktura pro forma. Wymagana jest też zgoda na opłacenie faktury bezpośrednio przez firmę faktoringową.
Oczywiście samo wypełnienie wniosku i zwrócenie się do firmy faktoringowej nie wystarczy. Instytucja udzielająca faktoringu odwrotnego przystąpi do oceny kondycji finansowej potencjalnego klienta. Na podstawie analizy wyznaczy mu limit zakupowy, który uzna za realistyczny.
Faktoring odwrócony to możliwość uruchomienia środków zaraz po podpisaniu umowy. Ich spłata dokonuje się po 30, 60 lub nawet 90 dniach. Warunkiem skorzystania z faktoringu odwróconego jest to, że faktury nie uległy jeszcze przedawnieniu.
Oczywiście usługa faktoringu odwróconego musi być opłacalna dla wszystkich stron umowy. Nie tylko korzysta na tym przedsiębiorca, ale również firma faktoringowa, która w praktyce wystawia swoje pieniądze na ryzyko. Jej zysk bierze się z prowizji faktoringowej, czyli ustalonego wcześniej procentu od wartości opłacanej faktury. Czasami naliczane są tu dodatkowe opłaty. Koszty faktoringu mogą być różne w zależności od wysokości opłacanej kwoty i kondycji faktoranta. Generalnie im większe ryzyko nieuiszczenia zobowiązań, tym droższy jest faktoring.