Obiekt w Bledzewie pomieści ponad 9 000 ton ziarna. FEERUM odpowiadało za prace ziemne, fundamentowe oraz realizację całego kompleksu suszarniczo – magazynowego. Zastosowany ciąg technologiczny będzie w przyszłości połączony z mieszalnią pasz.
FEERUM zakończyło ostatni etap budowy obiektu o pojemności ponad 9 000 tysięcy ton ziarna dla firmy AGRO – Bledzew. Kompleks suszarniczo – magazynowy obejmuje 8 silosów płaskodennych – każdy o pojemności 1 000 ton ziarna, 2 silosy lejowe o pojemności 600 ton (pełnią rolę buforów w trakcie suszenia), czyszczalnię bębnową (o wydajności czyszczenia 100 t/h pszenicy), silos spedycyjny, wiatę z koszem przyjęciowym przejezdnym. Ważnym elementem obiektu jest suszarnia o wydajności ok. 220 t/dobę (wydajność dla suszenia kukurydzy) wyposażona w system odpyleń oraz system recyrkulacji powietrza). Płynną prace kompleksu oraz sprawne przyjęcie zbóż umożliwia system transportujący o wydajności 80 t/h, wyposażony m.in. w podnośniki kubełkowe z zoptymalizowanym kształtem głowicy i redlery odbierające z falownikami. Sterowanie całym obiektem zostało w pełni skomputeryzowane i zabezpieczone szafą sterowniczą zaprojektowaną i wykonaną przez FEERUM.
- Warto podkreślić, że już w trakcie projektowania obiektu byliśmy w stałej współpracy z projektantami FEERUM. Wszystkie nasze życzenia względem ciągu technologicznego znalazły swoje odzwierciedlenie w gotowym projekcie. Dział Realizacji Inwestycji FEERUM wspiera nas również w kwestii wypełnienia wszystkich wytycznych określonych przez inspektora budowlanego – podkreśla Rafał Cieślak, koordynator inwestora ds. budowy obiektu Bledzew.
Firma AGRO – Bledzew w ramach grupy producenckiej rocznie produkuje około 8 tysięcy ton ziarna. Połowę tonażu zachowuje dla zabezpieczenia własnej hodowli trzody chlewnej. Drugą połowę może zmagazynować i w odpowiednim momencie uwolnić do sprzedaży. Począwszy od bieżącego sezonu firma chciałaby zająć się również skupem rożnego rodzaju zbóż od rolników.
- Obiekt w Bledzewie zrealizowaliśmy w systemie Generalnego Wykonawstwa. Montaż i uruchomienie obiektu poprzedziły zatem prace projektowe oraz ziemno – fundamentowe. Trudnością tej inwestycji był mały zakres dostępnego miejsca w stosunku do założeń oraz wymagań inwestora. Rozmowy o inwestycji rozpoczęliśmy od skrupulatnego wymierzenia terenu, tak aby przedstawiona oferta w pełni odpowiadała potrzebą naszego Klienta. Udało się to zrealizować poprzez zastosowanie wyższych i węższych silosów płaskodennych (każdy o pojemności 1000 ton). Ograniczyliśmy również szerokość wiaty, nie zmniejszając funkcjonalności. Dzięki tym rozwiązaniom zachowaliśmy odpowiednie wymiary dla wszystkich dróg przejazdu oraz łuków najazdowych dla dużych aut – zaznacza Marcin Kijanka, regionalny kierownik sprzedaży FEERUM S.A.
Obiekt jest gotowy do pracy na żniwa. W ciągu ostatnich dwóch lat FEERUM oddało do użytku ponad 80 inwestycji o łącznym tonażu przekraczającym 200 tys. ton.