Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki uczestniczył w obradach Forum Liderów Banków Spółdzielczych. Głównymi zagadnieniami dyskutowanymi podczas tegorocznego Forum były ocena aktualnej sytuacji ekonomicznej banków spółdzielczych i ich pozycji konkurencyjnej, ekonomiczna kondycja sektora bankowości spółdzielczej, perspektywy rozwoju, a także propozycje działań i regulacji służących wzrostowi efektywności sektora na coraz bardziej wymagającym rynku finansowym.
- Mamy rocznicę 10 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Za Państwa pośrednictwem do polskiego rolnictwa trafiło już ponad 200 miliardów złotych – podkreślił szef resortu rolnictwa i dodał, że - przed nami nowa, nie mniejsza, a myślę że ważniejsza perspektywa – łącznie ze środkami z polityki spójności, które pójdą na energię odnawialną, na infrastrukturę, na zwalczanie bezrobocia na wsi w wysokości 5,2 miliarda euro mamy do dyspozycji na cele rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, ale również szerzej rozumianego środowiska wiejskiego ponad 42,5 miliarda euro.
Minister Sawicki zwrócił uwagę przedstawicieli sektora bankowości spółdzielczej na zmiany zaproponowane w nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
- Mamy do dyspozycji 13,5 miliarda euro łącznie ze środkami krajowymi. Do tej pory było jedno działanie w zakresie modernizacji – do 300 tysięcy złotych na gospodarstwo, w tej chwili rozbijamy to na trzy. Do 200 tysięcy złotych będzie to tak zwana pomoc inwestycyjna na zakup maszyn, do 500 tysięcy – inwestycje, bądź to nowe, bądź remontowe, budynki inwentarskie, łącznie z produkcją pasz oraz do 900 tysięcy na trzodę chlewną. Jest to istotna zmiana – powiedział szef resortu rolnictwa.
Przedstawiając dalsze założenia przygotowanych rozwiązań w ramach PROW 2014 – 2020 minister Sawicki zwrócił uwagę na wykorzystanie potencjału bankowości spółdzielczej – nie tylko jako dostarczyciela środków, ale również instytucji mającej wpływ zarówno na ekonomiczne, jak i społeczne funkcjonowanie obszarów wiejskich.