Czym jest gaz płynny?
Skroplony gaz płynny (ang. Liquefied Petroleum Gas), zwany inaczej LPG, to uniwersalne źródło energii o wszechstronnych zastosowaniach. Jako LPG może być określany propan albo butan albo mieszanka obu tych gazów.
Propan techniczny, najczęściej stosowany w suszarniach kukurydzy jest paliwem czystym i ekologicznym, a przez to, że nie jest wrażliwy na niskie temperatury (nawet poniżej -45 st. C) i nie wymaga składowania w ogrzewanych pomieszczeniach może być magazynowany w zbiornikach zewnętrznych i nie zmienia swoich właściwości nawet po kilkunastu miesiącach od zatankowania.
Dlaczego gaz płynny jest optymalnym paliwem dla rolnictwa?
Gaz płynny może być transportowany na dowolne odległości i przechowywany w dowolnym miejscu na ziemi, co sprawia, że gaz ten jest doskonałym źródłem dla suszarń usytuowanych w miejscach, w których nie ma innych źródeł energii. Instalacje zbiornikowe są instalowane na zewnątrz i zajmują mało miejsca przy czym ze względu na wysoką kaloryczność gazu są bardzo wydajne.
W przypadku suszarń sezonowych propan techniczny jest paliwem konkurencyjnym cenowo dla gazu ziemnego. Nie występują tu opłaty przesyłowe, zobowiązania zużycia i kary za nie wykorzystane ilości lub przekroczone limity.
Użytkownicy mogą korzystać z suszarni w dowolnym czasie płacąc tylko za faktycznie zużyty gaz.
Gaz płynny doskonale sprawdza się przy suszeniu wszystkich typów zbóż oraz nadaje się do zasilania wszystkich rodzajów suszarń, niezależnie od producenta. LPG nie zanieczyszcza zbóż szkodliwymi związkami, gdyż efektem jego spalania są głównie dwutlenek węgla i para
wodna. LPG może być nawet pięć razy bardziej wydajny niż paliwa tradycyjne, zapewniając lepszy odzysk ciepła w czasie procesu suszenia.
Czystość i wysoka jakość paliwa od sprawdzonych dostawców pozytywnie wpływa na prace palników suszarń minimalizując zużycie gazu i zachowując palniki w dobrym stanie technicznym wydłużając jednocześnie żywotność suszarń.
Dlaczego gaz płynny opłaca się w suszarni zboża?
LPG jest nie tylko uniwersalnym i perspektywicznym paliwem, ale również pozwala lepiej zarządzać budżetem.
Poniższe zestawienie prezentuje koszt uzyskania 1 kWh energii z różnych źródeł paliw:
Rodzaj paliwa Koszt - 1kWh
Gaz płynny LPG- 0,16 zł
Gaz ziemny GZ 50 taryfa W3*- 0,20 zł
Olej opałowy Ekoterm Plus- 0,21 zł
Energia elektryczna taryfa całodobowa- 0,55 zł
* koszt z opłatą przesyłową 56.36 PLN/ miesiąc i przy zapotrzebowaniu 1600 m3 rocznie
W przypadku suszarń sezonowych koszt stosowania gazu ziemnego może wzrosnąć ze względu na przekroczeniam limitów taryfowych i kary z nimi związane. Zakładając obecne ceny paliw i obniżenie wilgotności ziarna o 15% można wyliczyć koszt wysuszenia 1 tony kukurydzy, który prezentuje się następująco:
Gaz płynny LPG- 26 zł
Gaz ziemny GZ 50 taryfa W3*- 32 zł
Olej opałowy Ekoterm Plus- 34 zł
Energia elektryczna taryfa całodobowa- 80 zł
Dlaczego warto wybrać instalację dzierżawioną od wiodącego dostawcy LPG?
Poznaj dedykowaną dla suszarni zboża ofertę instalacji na LPG firmy z ponad 20 letnim doświadczeniem na polskim rynku.Już teraz zadzwoń do 801 11 77 11 lub 601 955 858