Rynek Hurtowy – wsparciem dla producentów i kupców.
Polska żywność ma korzystną relację pomiędzy ceną, a jakością dzięki czemu mamy szansę na zwiększenie naszego eksportu – uważają specjaliści. Polska ma duże potencjały produkcyjne i może być istotnym partnerem dla innych krajów europejskich będących członkami Fundacji Inicjatywy Środkowoeuropejskiej Rynków Hurtowych – informuje Krzysztof Karpa Wiceprezes Rynku Hurtowego Bronisze i członek Zarządu Fundacji.
28 maja rozpocznie się na Rynku Hurtowym w Broniszach I FORUM KUPCÓW I PRODUCENTÓW RYNKÓW HURTOWYCH EUROPY ŚRODKOWOWSCHODNIEJ (CEI WFM), w którym uczestniczyć będą producenci rolni, kupcy i przedstawiciele z 20 europejskich rynków hurtowych.
Celem I Forum jest ułatwienie bezpośredniej współpracy dystrybutorów działających na europejskich rynkach hurtowych. Podczas czterodniowego forum omówiona zostanie współpraca handlowa pomiędzy rynkami hurtowymi, a dystrybutorami żywności, w celu zwiększenia potencjału i konkurencyjności w stosunku do sieci handlowych.
W panelach dyskusyjnych, w których uczestniczyć będzie ponad 70 osób, zaprezentowane zostaną materiały dot. min. „ Analiza rynku owoców i warzyw w Europie” oraz „Marka własna jako narzędzie wsparcia rynku hurtowego”.
Zorganizowanie dystrybucji świeżych owoców, warzyw i kwiatów pod marką znanego i cenionego rynku hurtowego daje szanse na powodzenie w rywalizacji z sieciami handlowymi.
Problem malejącej liczby sklepów dotyka zarówno Polskę jak i pozostałe kraje Europy Środkowej
i Wschodniej (będące członkami CEI WMF). Współpraca handlowa, gdzie partnerem producenta i kupca jest rynek hurtowy pozwala na realne konkurowanie z dużym, międzynarodowym i globalnym dystrybutorem jakim są sieci handlowe.
Rynki Hurtowe są platformą wymiany doświadczeń, ułatwiają prowadzenie handlu pomiędzy producentami poszczególnych krajów, służą profesjonalnym wsparciem marketingowym oraz negocjacyjnym podczas rozmów handlowych.
Wartym podkreślenia jest, że na stronie Fundacji Inicjatywy Środkowoeuropejskiej Rynków Hurtowych jest zamieszczana ceduła cenowa wybranych warzyw i owoców charakterystycznych dla tego rejonu Europy http://www.ceiwmf.org/quotations/compare .
Ceduła jest aktualizowana co tydzień i jest doskonałym narzędziem ułatwiającym prowadzenie handlu pomiędzy dystrybutorami europejskich rynków hurtowych.
CEI WMF Fundacja Incjatywy Środkowoeuropejskiej Rynków Hurtowych, powstała we wrześniu 1998 roku z inicjatywy rynków hurtowych z Budapesztu, Zagrzebia i Bronisz. Dziś skupia 20 organizacji z krajów Europy Środkowej i Wschodniej: Rumunia, Węgry, Bośnia i Hercegowina, Ukraina, Albania, Chorwacja, Polska.
CEI WMF powstała dzięki pomocy międzynarodowych organizacji takich jak: (EBOR) Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, (FAO) Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa, (EKG) Europejska Komisja Gospodarcza – jedna z komisji regionalnych ONZ.
Prezesem Fundacji CEI WMF jest Zoran Krsnik z Chorwacji, a wiceprezesem Krzysztof Karpa z Rynku Hurtowgo Bronisze, członkami Zarządu są przedstawiciele Węgier i Rumunii.
28 maja 2012 – Rynek Hurtowy Bronisze
7.00 - 15.00 – Wizyta na Rynku Hurtowym Bronisze oraz panele dyskusyjne
- Rynki Hurtowe wobec wyzwań nowoczesnego handlu
- Formy współpracy kupców i producentów oraz Rynków Hurtowych z Europy Środkowowschodniej
16.00 – wizyta w Green Factory w Zdunowie (jeden z największych producentów i dystrybutorów warzyw w Polsce)
29 maja 2012 .
15.00 – Wizyta w Gospodarstwie Ogrodniczym Jerzego Wilczewskiego Plantacja borówki amerykańskiej – Białusy
30 maja 2012
9.00 – seminarium - Najlepsze praktyki w zarządzaniu rynkami – Białystok
31 maja 2012
11.00 - Wizyta na plantacji pieczarek w Trzebiszowie - Spółdzielnia Grzybek Łosicki
oraz wizyta w centrum logistycznym Spółdzielni miejscowość Kopce