Odkąd Grene Polska rozpoczęła swą działalność w 1996 roku, stała się czołowym dostawcą sprzętu rolniczego na polskim rynku. Jednym z głównych czynników stojących za sukcesem jest niezwykła wizja rozwojowa oraz inicjatywa kierownicza – dzięki temu Grene Polska przez lata stała się głównym graczem na rynku. Zespół zarządzający składa się z Dyrektora Zarządzającego Mariana Fedko oraz Dyrektora Finansowego Ove Krogh. W dniu 13 maja oboje otrzymali honorowy medal Księcia Henryka.
Nabycie firmy startem w polskiej działalności
Grene pojawiło się na polskim rynku w wyniku nabycia firmy Agroma Konin. Jej dyrektorem był Marian Fedko, którego wyznaczono do kontynuowania tej roli w Grene Polska.
„Dużym plusem nabycia Agromy Konin był pozytywnie i entuzjastycznie nastawiony zespół zarządzający, gotowy i odpowiednio przygotowany do rozwoju marketingowego w przyszłości. Dlatego też Marian Fedko odgrywał i nadal odgrywa ważną rolę w zapewnieniu Grene ważnej pozycji na polskim rynku", mówi Carsten Thygesen, CEO Grene.
Budowanie mostów pomiędzy Danią a Polską
Ove Krogh, podobnie jak Marian Fedko, swoją przygodę z Grene rozpoczął w 1996 roku. Poczynił on znaczący wkład w budowaniu mostów pomiędzy spółką macierzystą w Danii a spółką zależną w Polsce. Jens Thomsen, Radca Handlowy w Ambasadzie Danii w Warszawie uważa, że praca ta pozwoliła polskiej firmie na znaczący rozwój.
„Marian Fedko oraz Ove Krogh są bardzo ważnymi graczami strategicznym, odpowiedzialnymi za ekspansję firmy – stoją oni również za stabilizacją i silną pozycją Grene na polskim rynku", mówi Jens Thomsen.
Tworzenie nowych miejsc pracy w Polsce
Drugi laureat, Grupa VELUX, jest obecny na polskim rynku od 1989 roku. W 1990 roku firma handlowa VELUX Polska Sp. z o.o. została utworzona, a kolejno w 1998 oraz w 2003 roku zostały otwarte zakłady produkcyjne w Polsce. Grupa VELUX prowadzi duże inwestycje w Polsce, a co za tym idzie tworzy wiele nowych miejsc pracy.
„Dla Grupy VELUX obecność na rynku lokalnym we wszystkich oddziałach firmy na całym świecie zawsze miała ogromne znaczenie. Polska nie jest wyjątkiem. Wszystkie nasze polskie oddziały prowadzone są przez polskiego dyrektora wraz z polskimi pracownikami. Jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni z faktu, iż otrzymaliśmy aprobatę ze strony Stowarzyszenia Eksporterów Duńskich i zostaliśmy odznaczeni honorowym medalem Księcia Henryka", mówi CEO Grupy VELUX Jørgen Tang-Jensen.
Rozwój trwa
Grene Polska jak od samego początku kładzie nacisk na rozwój biznesu w zgodzie z wewnętrznym kodeksem etycznym.
„Tworząc nowe miejsca pracy mamy świadomość, że sukcesy firmy tworzą ludzie w niej pracujący. Naszą intencją jest, aby wszyscy pracownicy Grene mieli poczucie, że pracują w przyjaznej firmie, która umożliwia im rozwój i dostarcza codziennie nowych wyzwań. Chcemy stwarzać takie warunki pracy, by każdy pracownik chciał identyfikować się z firmą, angażować w jej działania i przyczyniać do jej rozwoju. Wierzymy, że to właśnie jest drogą prowadzącą do sukcesów, mówi Marian Fedko CEO Grene Polska.
W 1998 roku Grene Polska kupiła dwa przedsiębiorstwa Agroma, a w 2012 roku firma została podzielona na spółkę hurtową – Grene Dystrybucja oraz spółkę detaliczną – Grene Sp. z o.o. w celu profesjonalizowania obu kanałów dystrybucji. Dzisiaj GRENE to największa w Europie wschodniej sieć sklepów rolniczo-technicznych z 120 punktami sprzedaży, a GRENE Dystrybucja to największa hurtownia części do maszyn w Polsce. Dzięki połączeniu w ubiegłym roku z holenderskim partnerem KRAMP spółka stała się największym dostawcą części do maszyn rolniczych i technicznego zaopatrzenia rolnictwa w Europie.
„W nadchodzących latach oczekujemy szybkiego rozwoju Grene Polska. Strategią naszej Grupy we Wschodniej Europie jest również rozwój, szczególnie na Ukrainie i w krajach bałtyckich. Grene Polska jest więc istotnym elementem umiędzynarodowienia Grupy Grene", wyjaśnia Carsten Thygesen, CEO Grene.
Dowiedz się więcej o firmie Grene Sp. z o.o.