W ramach II edycji konkursu Samorządowego Programu Pożyczkowego, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wybrał dwunastu laureatów. Otrzymają oni pożyczki na budowę dróg, zaopatrzenie wsi w wodę oraz inwestycje w oświatę.
Spośród wszystkich wniosków, które napłynęły do Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej w ramach II edycji konkursu Samorządowego Programu Pożyczkowego, komisja konkursowa wybrała 12 laureatów. Czterech zwycięzców jest z województwa lubelskiego. Gminy Jarczów i Horodło dostaną pożyczki na zbiorowe zaopatrzenie wsi w wodę, gmina Izbica na inwestycje w oświatę, a Biszcza na budowę dróg.
Po dwóch laureatów mają województwa kujawsko-pomorskie, mazowieckie i podlaskie. Pożyczki z województwa kujawsko-pomorskiego otrzymają gminy Bukowiec (na budowę dróg) i Warlubie (na inwestycje w oświatę). Z województwa mazowieckiego gminy Stary Lubotyń (na budowę dróg) oraz Dąbrówka (na inwestycje w oświatę), a z podlaskiego gminy Dubicze Cerkiewne i Suwałki (na budowę dróg).
Swoich laureatów mają również województwa łódzkie – gmina Poddębice, oraz wielkopolskie - gmina Blizanów. Otrzymają one pożyczki na budowę dróg.
Samorządowy Program Pożyczkowy jest kontynuacją wieloletnich starań Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej zmierzających w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców wsi i małych miast. Jest on adresowany do gmin i powiatów, które chcą zrealizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich. Pożyczki udzielane są na inwestycje z zakresu oświaty, zaopatrzenia wsi w wodę oraz budowy i remontu dróg gminnych i powiatowych. Więcej informacji na stronie: www.efrwp.pl
Laureaci, aby uzyskać pożyczkę w ramach Samorządowego Programu Pożyczkowego, są zobowiązani do dostarczenia wniosku wraz z wymaganymi załącznikami do siedziby Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej do 13 maja br.
O PROGRAMIE:
„Samorządowy Program Pożyczkowy” jest kontynuacją wieloletnich starań EFRWP zmierzających w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców wsi i małych miast. Jest on adresowany do gmin i powiatów, które chcą zrealizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich (na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców).
Pożyczki w ramach „Samorządowego Programu Pożyczkowego” udzielane są bez prowizji i bez dodatkowych opłat. Wyróżnia je także preferencyjne oprocentowanie, które dla przedsięwzięć priorytetowych wynosi 0,95 wskaźnika WIBOR 3M, dla pozostałych stanowi równowartość tego wskaźnika. Może ona zostać zaciągnięta na sfinansowanie 100% wartości zadania inwestycyjnego brutto. Jej maksymalna wysokość wynosi 1mln zł.
Pożyczka, zgodnie z opinią Centrum Zamówień Publicznych, może zostać zaciągnięta bez przeprowadzania przetargu.
O EFRWP:
Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej rozpoczął działalność w 1990 roku, na mocy umowy między rządem polskim a Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Fundacja od ponad dwóch dekad pomaga zmieniać wizerunek polskiej wsi, dostosowując się do zmieniających się potrzeb lokalnej społeczności. Obecnie nie tylko wspiera rozwój infrastruktury technicznej, ale także – poprzez różne narzędzia finansowe – pomaga przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym. Fundacja duży nacisk kładzie także na rozwój infrastruktury społecznej, co czyni poprzez program grantowy wspierający aktywność i samoorganizację lokalnych społeczności czy wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich. Więcej informacji na stronie: www.efrwp.pl