Już od 2009 roku Syngenta prowadzi monitoring wylotu omacnicy prosowianki (Ostrinia nubilalis) najgroźniejszego szkodnika w uprawie kukurydzy. Monitoring „STOP omacnicy” jest dostępny na stronie www.syngenta.pl
Kliknij na link i sprawdź aktualny monitoring w Twoim regionie:
http://www.syngenta.com/country/pl/pl/serwisy/Pages/STOP-omacnicy.aspx
Gdzie występuje omacnica prosowianka?
Omacnica prosowianka występuje już w całej Polsce. Na południu Polski uszkadza 50-80% roślin, a lokalnie nawet 100% roślin. W minionym roku w Polsce centralnej owad ten spowodował lokalnie uszkodzenia ponad 40% roślin, a w Polsce północnej 15-20% roślin. Zasięg występowania omacnicy w Polsce powiększa się z roku na rok.
Jak działa monitoring "STOP omacnicy"?
W czeterech województwach o największym zagrożeniu szkodnika, tj. opolskim, dolnośląskim, lubuskim i wielkopolskim, zamontowanych jest 6 pułapek świetlnych, w których codziennie od połowy czerwca br. odławiane są motyle omacnicy.
Omacnica to motyl nocny skutecznie wabiony przez światło pułapki. Na podstawie liczby odłowionych codziennie motyli omacnicy określany jest szczyt wylotu szkodnika oraz termin zabiegu chemicznego pozwalającego zwalczyć masowo wylęgające się larwy szkodnika. Dodatkowo wspólnie z firmą Syngenta Czechy śledzimy wylot motyli przy granicy Polski z Czechami, gdzie omacnica ma znacznie wyższą presję.Jest to insektycyd spełniający oczekiwania najbardziej wymagających rolników. Termin stosowania: w fazie pełni wiechowania kukurydzy (BBCH 55-59),dawka: 0,2 l/ha.
Jest to insektycyd spełniający oczekiwania najbardziej wymagających rolników. Termin stosowania: w fazie pełni wiechowania kukurydzy (BBCH 55-59),dawka: 0,2 l/ha.
Dzięki opatentowanej przez Syngenta formule mikrokapsuł zapewnia wyjątkową skuteczność: