Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z licznymi obowiązkami. Jako rolnik musisz nie tylko dbać o prawidłowy wzrost upraw, ale także o bezpieczeństwo i zdrowie zwierząt gospodarskich. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy zwierzęta zostaną zarażone śmiertelną chorobą. Wtedy musisz wiedzieć, jak legalnie pozbyć się ciała zwierzęcia.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak dużym problemem są martwe zwierzęta hodowlane. Na ten moment utylizacja zwierząt przez wyspecjalizowane firmy to jedyny legalny i bezpieczny sposób pozbycia się ciała np. zmarłego wskutek zarażenia groźną chorobą. Przejdź dalej i poznaj zasady utylizacji zwierząt gospodarskich.
Wszelkie regulacje dotyczące bezpiecznej utylizacji zwierząt i dokładne warunki realizowania tego typu zadań znajdziesz w przepisach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rolnik jest zobligowany do opłacenia kwoty za utylizację zwierzęcia w wysokości uzależnionej od:
Warto dodać, że ARiMR jest w stanie pokryć koszty związane z odbiorem i transportem padłego bydła, owiec, kóz, koni, a także świń. Do 100% kosztów pokrywane jest w przypadku unieszkodliwienia bydła, które ukończyło już 48. rok życia.
Firmy specjalizujące się w utylizacji zwierząt hodowlanych są w stanie zagwarantować pełne bezpieczeństwo na każdym etapie realizowanej usługi. W zakres działań związanych
z utylizacją martwych zwierząt wchodzą takie czynności jak:
Usługi realizowane przez profesjonalistów znajdują zastosowanie nie tylko we współpracy
z rolnikami i hodowcami bydła. Odpowiednio przeprowadzona utylizacja zwierząt musi odbywać się także w przypadku takich instytucji, jak: przemysł mleczarski,
gabinety weterynaryjne, koła łowieckie.
W przypadku niedostosowania się do obowiązujących przepisów związanych z utylizacją martwych zwierząt np. gospodarskich, narażasz się na sporo problemów. Ciało nieżywego zwierzęcia może być przyczyną skażenia wód gruntowych. Dodatkowo zakopane zwierzęta mogą zostać zjedzone przez inne, dzikie zwierzęta.
To spory problem, chociażby z ekologicznego punktu widzenia. Brak utylizacji zwierzą może skutkować też rozprzestrzenianiem się groźnych chorób zakaźnych. To dość istotne, szczególnie dla hodowców bydła. Jeśli okazałoby się, że zarażona jest np. jedna krowa, wtedy prawdopodobnie całe stado może zostać pozbawione życia.
Podsumowując: prawidłowo przeprowadzona utylizacja zwierząt gospodarskich to podstawa, jeśli chcesz chronić środowisko, inne zdrowe zwierzęta oraz wolisz unikać problemów
z prawem.