– To kolejny znaczący kontrakt URSUSA na kontynencie afrykańskim. Wieloletnie doświadczenie na tamtejszych rynkach, sprawdzona i niezawodna technologia oraz rozpoznawalność marki URSUS powodują, że Zambia jest kolejnym krajem, który zdecydował się skorzystać z naszej oferty. Zawarcie umowy potwierdza zaangażowanie Ursusa w realizację projektów, które przyczyniają się do mechanizacji rolnictwa w kolejnych krajach Afryki.Umacnia to naszą pozycję jako partnera dla afrykańskich przedsiębiorców i stanowi dowód przewagi konkurencyjnej spółki na rynku międzynarodowym– mówi Karol Zarajczyk, prezes URSUSA.
NAJWIĘKSZY AFRYKAŃSKI KONTRAKT URSUSA
23 marca 2017 r. w obecności Ministra Finansów Zambii, Felixa Mutati, na wniosek Prezydenta Republiki Zambii, Jego Ekscelencji Edgara Chagwy Lungu oraz Członków Rządu Republiki Zambii, URSUS podpisał z firmą IDC umowę na dostawę 2694 ciągników o mocach od 47 do 180 KM oraz 2506 maszyn rolniczych, m.in. przyczep, rozrzutników obornika, pras zwijających do słomy i siana, bron oraz pługów wraz z oprzyrządowaniem i częściami zamiennymi. Dodatkowo kontrakt zakłada wybudowanie nowoczesnego zakładu montażu produktów URSUS strefie ekonomicznej Lusaka-Południe i autoryzowanych centrów serwisowych w każdej z dziesięciu prowincji kraju.
Łączna wartość umowy (w momencie jej zawarcia) wynosi 100 mln USD. Przystąpienie do realizacji kontraktu nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu przez spółkę zaliczki w wysokości 40% całkowitej wartości kontraktu. Zakończenie projektu przewidywane jest w terminie do roku od momentu rozpoczęcia jego realizacji.
Obecny portfel afrykański spółki wynosi 197,3 mln zł. Dotąd spółka zrealizowała projekty w Afryce o wartości 140 mln USD.
ROZWÓJ PRZY WSPARCIU RZĄDOWYM
Rząd Zambii planuje przeprowadzenie narodowego programu mechanizacji rolnictwa, przyczyniając się do rozwoju społecznego obszarów wiejskich i poprawy poziomu życia ludności. Na sfinansowanie projektu, władze Republiki Zambii zwróciły się do władz Polskich o udzielenie preferencyjnego kredytu rozwojowego na zasadach pomocy wiązanej, zgodnej z zasadami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Płatność za towary będzie realizowana zgodnie z warunkami umowy międzyrządowej oraz porozumień, które zostaną zawarte pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Ministerstwem Finansów Zambii. Pierwsza transza – w formie 40% zaliczki, tj. 40 mln USD – zostanie wypłacona przed rozpoczęciem dostaw, kolejna – 58 mln USD zostanie wypłacona po przedstawieniu dokumentów przewozowych do kolejnych wysyłek. Ostatnia transza, tj. 2 mln USD, zostanie zapłacona po podpisaniu przez IDC protokołów odbioru towarów z każdej wysyłki.