8 grudnia br., w Gdańsku odbędzie się Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe pod hasłem "Zrozumieć Autyzm - Wsparcie Rodzin Osób z Autyzmem", w trakcie którego przedstawiciele świata nauki oraz praktycy zajmujący się zagadnieniem spotkają się w ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu (ETA). Spotkanie jest organizowane przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym z Gdańska, przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.
O programie
Celem Programu Pomocy Osobom z Terenów Wiejskich Dotkniętych Autyzmem oraz Ich Rodzinom „Zrozumieć Autyzm”jest dotarcie do osób autystycznych z terenów wiejskich i zapewnienie im opieki oraz rehabilitacji jak najbliżej miejsca zamieszkania. Celem inicjatywy jest również budowanie partnerstwa na szczeblu lokalnym, obejmującym m.in. organizacje pozarządowe, samorządy gminne i powiatowe, organizacje wyznaniowe, itp. Proces pomocy osobom autystycznym będzie wspierany poprzez propagowanie idei wolontariatu i włączenie w opiekę i rehabilitację jak największej liczby wolontariuszy.
Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przeznaczy na program w ciągu 5 lat ok. 2,5 mln zł (ok. 500 tys. zł rocznie). W ramach programu inicjatorzy nawiązują współpracę z terapeutami oraz instytucjami, które dotychczas udzielały wsparcia dzieciom autystycznym i ich rodzinom – zarówno z ośrodkami pomocy rodzinie, jak i innymi placówkami prowadzonymi przez organizacje pozarządowe. Docelowo funkcjonowałyby one jako lokalne centra pomocy dla osób z autyzmem i ich rodzin. Na potrzeby programu powstała strona internetowa: www.zrozumiecautyzm.eu oraz profil na Facebook.com.
EFRWP
Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej rozpoczął działalność w 1990 roku, na mocy umowy między rządem polskim a Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Fundacja od ponad dwóch dekad pomaga zmieniać wizerunek polskiej wsi, dostosowując się do zmieniających się potrzeb lokalnej społeczności. Obecnie nie tylko wspiera rozwój infrastruktury technicznej, ale także – poprzez różne narzędzia finansowe – pomaga przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym. Fundacja duży nacisk kładzie także na rozwój infrastruktury społecznej, co czyni poprzez program grantowy wspierający aktywność i samoorganizację lokalnych społeczności czy wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich.