Ponad pół tysiąca uczestników – rolników, firm i producentów związanych z branżą rolną naukowców, przedstawicieli władz samorządowych oraz osób związanych z branżą - wzięło udział w pierwszym dniu Konferencji Naukowo - Technicznej pn. „Jak ratować polskie rolnictwo przed skutkami suszy?”, która odbyła się 20 lutego w Zakrzowie.
20 lutego rozpoczęła się dwudniowa konferencja poświęcona szeroko pojętej tematyce suszy. Wydarzenie zorganizowało Przedsiębiorstwo Rolno - Przemysłowe „Agromax” z Raciborza oraz Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie. Spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zakrzowie, gdzie zgromadziło się kilkaset osób związanych z branżą rolniczą. Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem można było podziwiać krótki pokaz jeździecki zorganizowany przez gospodarzy obiektu w wykonaniu czołowej polskiej zawodniczki, Żanety Skowrońskiej.
Zebranych gości powitał współorganizator konferencji, Bogusław Berka - Prezes Zarządu, Dyrektor Przedsiębiorstwa Rolno - Przemysłowego „Agromax” z Raciborza - Witam na konferencji, która zgromadziła licznych gości. Bardzo się cieszymy jako organizatorzy z tak wysokiej frekwencji.
Głos zabrał również Senator RP Adam Gawęda - Dziękuję, że mogę uczestniczyć w tak ważnej konferencji, która dotyka sprawy bardzo istotnej z punktu widzenia nie tylko naszego regionu, ale również z punktu widzenia ochrony naszych ziem. Ważne, by w procesie rozwoju poszukać instrumentów, metod i technologii aby przeciwdziałać tym groźnym i niekorzystnym zjawiskom. Myślę, że konferencja będzie drogowskazem. Życzę owocnych obrad.
Gości przywitał także Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady, który inicjatywę objął Honorowym Patronatem - Jestem niezmiernie mile zaskoczony, że tyle osób bierze udział w tej konferencji. To jest wyraźny dowód na to, jak ważkie problemy są tu poruszane. Rektor podkreślił wieloletnią współpracę pomiędzy uczelnią a raciborską firmą „Agromax” - Jest to namacalny przykład wychodzenia nauki do praktyki, właściwa droga do wychwytywania tych zagadnień, które nurtują praktykę a jednocześnie pracownicy nauki inspirują się tym, jakich rozwiązań szukać i co robić dla tej praktyki – dodał Rektor.
Z suszą w Polsce boryka się większość gmin. Problem, choć dobrze znany, niestety nadal pozostaje nierozwiązany a każdego roku straty wynikające ze zmian klimatycznych szacowane są na miliardy złotych. Stąd też wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wśród kilkuset zaproszonych na konferencję naukowców, przedstawicieli władz samorządowych oraz rolników znaleźli się m. in.: Senator RP Adam Gawęda, Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady a także starosta powiatu raciborskiego Grzegorz Swoboda oraz prezydent Raciborza Dariusz Polowy.
Pierwszą część konferencji zainaugurował referat dr inż. Edyty Kruk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, która zaprezentowała wnioski płynące z poprzedniego wydarzenia dotyczącego erozji wodnej, które miało miejsce 4 lata temu. Dzięki temu został podkreślony nadrzędny cel przedsięwzięcia - wypracowanie odpowiednich działań oraz wykorzystanie ich w praktyce przez sektor rolniczy. W dalszej części spotkania zaprezentowanych zostało łącznie 10 referatów dotyczących suszy - zarówno dokładnego wyjaśnienia terminu, analizy skutków a także sposobów radzenia sobie z tym problemem.
Wydarzenie honorowym patronatem objęli: Jan Krzysztof Ardanowski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Śląski i Małopolski, Marszałkowie województw: śląskiego, małopolskiego oraz opolskiego a także Starosta Powiatu Raciborskiego oraz Prezes Zarządu „Agromax” i Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Uważam, że pierwszy dzień został w pełni zrealizowany. Myślę, że jutro także będzie ciekawie. Najbardziej czekamy oczywiście na wnioski - już dziś widzimy, że nie wszyscy czują jakie zagrożenia płyną ze strony zmiany klimatu - tymi słowami Prezes Bogusław Berka podsumował pierwszy dzień konferencji.
Organizatorzy zadbali także o artystyczną stronę wydarzenia. Po części oficjalnej uczestnicy mogli posłuchać koncertu w wykonaniu Adrianny Górki, młodej i zdolnej wokalistki, znanej m. in. z występów w programie TVP2 „Voice of Poland”.