Miło nam poinformować, że oferta wydawnictwa Hortpress powiększyła się o nowe czasopismo pt. "Pod Osłonami - Uprawy w szklarniach i tunelach". Jest to jedyne na polskim rynku periodyczne wydawnictwo skierowane do producentów uprawiających warzywa lub rośliny ozdobne pod osłonami.
Produkcja pod osłonami to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie kierunków ogrodnictwa. Aby osiągać sukcesy w tej dziedzinie, konieczna jest ścisła specjalizacja. Wymaga ona opanowania wiedzy z zakresu uprawy oraz bycia na bieżąco nie tylko z aktualnymi jej technologiami, ale także z nowinkami technicznymi – dlatego proponujemy czytelnikom specjalistyczne czasopismo, poświęcone wyłącznie tej dziedzinie ogrodnictwa – mówi redaktor naczelna czasopisma Anna Wize.
Cykl wydawniczy: dwumiesięcznik. Czasopismo będzie dostępne w prenumeracie oraz w formie e-wydania.
Wydawca: Hortpress sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Kopernika 34. Hortpress jest wydawcą czasopism ogrodniczych i rolniczych: miesięczników „Sad Nowoczesny”, „Owoce Warzywa Kwiaty”, „Agrotechnika”, dwumiesięczników „Jagodnik”, „Pod Osłonami”, kwartalnika „Pieczarki” oraz portalu ogrodniczego WarzywaOwoceKwiaty.pl i serwisu SadNowoczesny.pl.
www.hortpress.com
W numerze pilotażowym czasopisma znalazły się następujące zagadnienia:
Warsztaty uprawowe dla ogrodniczej młodzieży - Anna Wize
Z inicjatywy firmy Grodan 19 kwietnia w Głuchowie koło Łańcuta, w gospodarstwie Damiana Chrzana spotkali się młodzi ogrodnicy z całej Polski, którzy samodzielnie prowadzą własne uprawy lub pracują wspólnie z rodzicami. Drugie już spotkanie zorganizowane przez tę firmę w ramach projektu „Młody Ogrodnik” poświęcone było m.in. fitomonitoringowi – uczestnicy mieli za zadanie wykonać pomiary roślin i parametrów podłoża, następnie omawiano wyniki ich pracy i ustalano zalecenia dotyczące uprawy w najbliższym czasie. Poruszano również zagadnienia związane z kontrolą wilgotności powietrza w szklarni.
Wczesne kapustne spod osłon - Anna Wize
20 maja w Pobiedniku Wielkim koło Krakowa, w gospodarstwie Bożeny i Andrzeja Rodaków firmy Syngenta, Yara Poland, Agrimpex oraz Kohidrex (dystrybutor środków produkcji) zorganizowały Dzień Otwarty poświęcony głównie uprawie wczesnych warzyw kapustnych w tunelach foliowych oraz pod włókniną.
Finał na 25-lecie - Alicja Cecot
17 kwietnia w Warszawie, w Auli Kryształowej SGGW zebrało się około 200 osób, by uroczyście pożegnać po 25 latach pracy w Ambasadzie Królestwa Niderlandów jej Attaché Rolnego dr. Janusza Gołosa, który przeszedł na emeryturę.
Potęga tulipanów - Alicja Cecot
Międzynarodowe Targi Tulipanów – pod taką nazwą odbyły się w tym roku w pierwszych dniach maja 4. już Dni Otwarte Gospodarstwa i Hurtowni Ogrodniczej Grażyny i Bogdana Królików w Chrzypsku Wielkim.
Specyfika jesiennej uprawy pomidorów - Anna Wize
Większość ogrodników uprawiających pomidory szklarniowe decyduje się na ich produkcję w cyklu przedłużonym. W części gospodarstw producenci na wiosenne nasadzenia wybierają jednak ogórki (ich produkcja wiosną przynosi dochody szybciej niż uprawa pomidorów), a pomidory sadzą dopiero po likwidacji tej uprawy, zwykle na początku lipca. W takim przypadku łatwiej jest jesienią uzyskać pomidory wysokiej jakości, równie łatwo można jednak, przy nieumiejętnym regulowaniu warunków klimatu i wilgotności podłoża, zaprzepaścić wysoki potencjał młodych roślin wchodzących w owocowanie w drugiej połowie lata.
Obiecujące nowe odmiany róż (cz. I) - Stanisław Żyła
Trafny wybór odmian do uprawy w szklarniach lub tunelach foliowych zawsze był i będzie wielkim wyzwaniem. Niejednokrotnie ogrodnicy decydują się na starsze, sprawdzone odmiany, aby uniknąć ryzyka. Ale tak czyniąc, mogą wpaść w pułapkę, jaką bywa nadprodukcja kwiatów tych „pewniaków” i spadające ich ceny, albo znudzenie się klientów konkretną, dobrą do niedawna odmianą. Często dokonuje się więc zmiany nasadzeń – po to, aby nadążyć za modą i bieżącymi trendami, a tym samym uzyskać lepsze ceny za kwiaty nowych odmian i pobudzić sprzedaż róż na giełdzie. Dlatego nieuniknione jest śledzenie nowości, które co roku kierowane są na rynek.
Ochrona chryzantem (cz. I) - Prof. dr. hab. Tadeusz Baranowski
Ochrona chryzantem przed organizmami szkodliwymi jest stałym elementem prawidłowej agrotechniki. W uprawie tych roślin w warunkach polskich możemy napotkać kilka groźnych czynników chorobotwórczych i kilkanaście szkodników.
Miał węglowy – paliwo przyszłości? - Daniel Czajczyński, Krzysztof Czajczyński
W trudnych czasach, w których podaż rośnie szybciej od popytu i mamy coraz mniejszy wpływ na cenę sprzedawanych produktów, wzrasta znaczenie optymalizacji produkcji. Każdego dnia przedsiębiorca-ogrodnik musi odpowiadać sobie na pytanie, jak prowadzić produkcję, by uzyskać jak największą wydajność i najlepszą jakość, a jednocześnie obniżyć koszty produkcji? Być może odpowiedzi na to pytanie należy szukać w „sercu” każdego ogrodnictwa, tzn. w kotłowni, gdyż właśnie dostarczenie roślinom odpowiedniej ilości ciepła ma kluczowy wpływ na wydajność i jakość produkcji. Jednocześnie wydatki na ogrzewanie są jednym z podstawowych składników kosztów, który niejednokrotnie decyduje o opłacalności całej działalności.
System „wysokiego drutu” w niskich szklarniach - Anna Wize
Wiadomo, że uprawa w niskich szklarniach starego typu ma swoje ograniczenia. Znacznie trudniej niż w nowoczesnych zapewnić w nich optymalne warunki termiczne – zarówno zimą, jak i latem, w wielu gospodarstwach nadal jednak funkcjonują. Kilka ciekawych rozwiązań w uprawie ogórków i pomidorów w takich obiektach wprowadzono w 12-hektarowym gospodarstwie w Pszczynie należącym do Grupy Producentów Owoców i Warzyw „Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski” i zarządzanym przez Mateusza Mularskiego. Warto przyjrzeć się tej uprawie.
Zmiana technologii - Mariusz Podymniak
Nowoczesne szklarnie, świetnie wyposażone technicznie, zapewniające optymalne warunki wzrostu roślin są już wizytówką wielu polskich gospodarstw zajmujących się produkcją pomidorów pod osłonami. Czy jednak przejście z uprawy w obiektach starego typu na produkcję w nowoczesnych szklarniach typu Venlo jest łatwe? Okazuje się, że taka zmiana wymaga innego podejścia do kwestii związanych ze sterowaniem klimatem, nawadnianiem i innymi czynnikami wpływającymi na wzrost roślin uprawianych pod osłonami. To, co oczywiste w jednych warunkach, może się już nie sprawdzać po zmianie technologii uprawy.
Optymalnie wykorzystać szklarnie i tunele - Tomasz Werrner
Odwiedzając okolice miasta Kerzers w Szwajcarii miałem okazję poznać ciekawe gospodarstwa prowadzące w szklarniach lub tunelach uprawę sałat i innych nowalijek oraz pomidorów lub ogórków. Organizatorem wyjazdu szkoleniowego była grupa producentów „Bio-Food Roztocze”, z której przedstawicielami odwiedziliśmy konwencjonalne i ekologiczne gospodarstwa starające się zoptymalizować uprawy prowadzone pod osłonami.
Obiekt z rozsuwanym dachem - Alicja Cecot
W Plantpolu, w Zaborzu k. Oświęcimia stanął ostatnio pierwszy w Polsce obiekt konstrukcji kanadyjskiej firmy Cravo, tzw. retractable roof greenhouse, co po angielsku znaczy: cieplarnia z rozsuwanym/składanym dachem. Ma ona dodatkowo otwierane wszystkie ściany boczne. Sprawdza się szczególnie w okresach, gdy jest gorąco i słonecznie.
Nowe inwestycje - Mariusz Podymniak
Jeszcze kilka lat temu polscy ogrodnicy odwiedzający swoich kolegów z zachodniej Europy zazdrościli im nowoczesnych obiektów z bogatym wyposażeniem, zapewniających wręcz idealne warunki wzrostu roślin. Obecnie nie trzeba już jeździć do innych krajów, by to zobaczyć – niektórzy nasi producenci mają takie szklarnie we własnych gospodarstwach. W ostatnim czasie dużo zmieniło się m.in. w firmie Vitroflora Grupa Producentów z siedzibą w Trzęsaczu, gdzie wdrożono najnowsze technologie dotyczące uprawy pod osłonami.
800 = 2400, czyli szklarnia w Chrzypsku - Alicja Cecot
W działającej od 15 lat firmie Królik z Chrzypska Wielkiego, znanej głównie z reprodukcji oraz sprzedaży cebul i bulw kwiatowych, ostatnio zwiększana jest powierzchnia upraw pod osłonami. Zaczęto od wykorzystywania przenośnych tuneli foliowych, które od 2010 roku ustawia się okresowo nad zagonami plantacji polowej, aby przyspieszyć kwitnienie wybranych roślin i sprzedać ich kwiaty w korzystniejszych cenach. Kolejnym krokiem było postawienie szklarni, która eksploatowana jest przez cały rok. Jak tłumaczy właściciel gospodarstwa Bogdan Królik, chodzi o podniesienie dochodów z metra kwadratowego, co wymusza malejąca opłacalność produkcji zarówno cebul, jak i kwiatów.
Sucha zgnilizna wierzchołków owoców - Rozmowa z dr. hab. Janem Borkowskim
Rosną wymagania rynkowe dotyczące jakości oferowanych warzyw. Mimo że ogrodnicy mają obecnie do dyspozycji szeroki asortyment coraz lepszych środków produkcji – nie tylko tych podstawowych, jak np. nawozy o wysokiej przyswajalności, ale także różnych stymulatorów pozytywnie wpływających na wzrost i rozwój roślin – nie zawsze łatwo uniknąć problemów w uprawie. Jednym z takich dobrze znanych zaburzeń, występujących m.in. w uprawie pomidorów i papryki jest sucha zgnilizna wierzchołków owoców.
O wypowiedź na temat przyczyn tego zaburzenia i sposobów zapobiegania jego wystąpieniu poprosiłam fizjologa – dr. hab. Jan Borkowskiego, profesora Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Flower Trials – migawki - Alicja Cecot
FlowerTrials® to najważniejsza europejska branżowa impreza dotycząca roślin balkonowo-rabatowych, której ideą jest ich prezentacja „w pełnej krasie” – w okresie umożliwiającym rzeczywistą ocenę poszczególnych gatunków oraz odmian, także kwitnących roślin doniczkowych. Największym zainteresowaniem cieszą się z reguły nowości – eksponowane w szczególny sposób na pokazach firm biorących udział we FlowerTrials®, których tym razem było ok. 40.
Odmiany medalistki - Alicja Cecot
Fleuroselect – międzynarodowa organizacja, która zrzesza firmy zajmujące się hodowlą oraz rozmnażaniem i dystrybucją materiałów wyjściowych do produkcji roślin ozdobnych (głównie balkonowo-rabatowych) – jak co roku przyznała złote medale wyróżniającym się nowym odmianom (które będą dostępne dla klientów w 2013 roku), zgłoszonym do oceny przez jej członków.
Gołuchów coraz bliżej – rozmowa ze Stanisławem Zabarskim
Do kolejnej, XIV już edycji Dni Ogrodnika organizowanych w Gołuchowie zostało nieco ponad dwa miesiące. Obecnie trwają intensywne przygotowania do tej imprezy, a pokoje w kaliskich hotelach na 8 i 9 września już od dawna są zarezerwowane. Tegoroczna edycja DO zapowiada się całkiem nieźle – m.in. ze względu na znacznie lepszą niż w ubiegłym roku sytuację w produkcji ogrodniczej pod osłonami. Każdy ze zwiedzających będzie mógł znaleźć w Gołuchowie coś dla siebie – od fachowych konsultacji po nowatorskie konstrukcje cieplarni. W przededniu tej najważniejszej w Polsce ogrodniczej imprezy o rozmowę poprosiłam Stanisława Zabarskiego – kierownika Zespołu Doradczego w Kaliszu, należącego do Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, inicjatora i zarazem dyrektora wystawy „Dni Ogrodnika – Targi Międzynarodowe” w Gołuchowie.
Jak zmniejszyć zużycie energii?
Kilka propozycji od wykonawców szklarni lub tuneli.