Pszenica jest nie tylko głównym zbożem uprawianym w Polsce, jest także trafnie wskazywana przez Polaków jako dominująca w naszym kraju uprawa. W badaniu IMAS Agri zapytaliśmy o najpowszechniej uprawiane w Polsce zboża.
Wśród respondentów uczestniczących w sondażu IMAS Agri, aż 86 proc. wskazało prawidłowo na pszenicę, która rzeczywiście jest uprawiana na największym obszarze przeznaczonym pod zasiew zbóż. W przypadku pozostałych upraw mamy mniej trafne intuicje. Polakom wydaje się, że popularnymi uprawami są żyto, kukurydza oraz owies. A tylko 2 proc. Polaków prawidłowo wytypowało trzy najczęściej uprawiane zboża w Polsce, natomiast 40 proc. wskazało prawidłowo dwa z nich.
W rzeczywistości, pod względem powierzchni upraw na pierwszym miejscu jest pszenica, natomiast na drugim i trzecim miejscu znajdują się pszenżyto i jęczmień. W sondażu wskazano więc na zboża tradycyjnie kojarzone z polskim pejzażem wsi, nie doceniono natomiast odmian bardziej specjalistycznych, związanych np. z żywieniem zwierząt.
Ciekawostką jest, że Polacy nie doceniają pszenżyta. Tylko 23 proc. wskazuje, że jest to popularna w Polsce uprawa. Polska natomiast jest największym producentem tego zboża na świecie. Produkujemy ponad 5 mln ton pszenżyta rocznie, co stanowi prawie 1/3 światowej produkcji. Pod zasiew tego zboża, w 2016 roku rolnicy przeznaczyli blisko 1,4 mln ha, co stanowi 19 proc. całej powierzchni obsianej zbożem w Polsce.
O BADANIU
IMAS International w dniach 15-18 stycznia 2018 roku przeprowadził sondaż metodą ankiety internetowej CAWI, na kwotowej próbie Polaków n=500. Rozkład płci, wieku, wykształcenia, wielkości miejscowości i regionu (NUTS 2) zgodny z rozkładem populacji mieszkańców Polski w wieku od 15 do 64 lat. Badanie zostało przeprowadzone wśród osób zarejestrowanych w internetowych panelach IMAS OnLine oraz Ankiety Pro Bono.
O IMAS INTERNATIONAL
IMAS International Sp. z o.o. (imas.pl) od 1994 roku zajmuje się profesjonalnymi badaniami rynku i opinii społecznej. Prowadzi badania w Polsce i za granicą. Od 2017 roku prowadzi rolniczy panel badawczy IMAS Agri (imasagri.pl), w ramach którego wspólnie z rolnikami pomaga firmom i instytucjom związanych z branżą rolną w ulepszaniu produktów, dopasowywaniu usług do zmieniających się warunków pracy farmera. Na internetowym blogu blog.imasagri.pl pojawiać się będą Raporty IMAS Agri poświęcone różnym kwestiom branżowym.