Wydatki na rolnictwo stanowią dziś ok. 40 proc. unijnego budżetu. Polityka rolna zawsze była jedną z najważniejszych, jak jednak będzie wyglądać w przyszłości? Ostatnia korekta miała miejsce w 2003 r., ale po dołączeniu do wspólnoty 12 krajów, (a od 1 lipca także Chorwacji) wiadomym jest, że Wspólna Polityka Rolna musi zostać zaadaptowana do nowych realiów. Parlament, Komisja i Rada Europejska osiągnęły polityczne porozumienie, co do tego jak powinna wyglądać reforma. Więcej w naszym dossier.
Trzy instytucje osiągnęły porozumienie 26 czerwca 2013 r. Wśród najważniejszych punktów reformy znajdziemy dodatkową pomoc dla młodych rolników, umocnienie organizacji rolniczych oraz nacisk na ochronę środowiska naturalnego. Umowa nie obejmuje kwestii redukcji dopłat bezpośrednich oraz dystrybucji funduszy pomiędzy rolników, jako że to bezpośrednio łączy się z negocjacjami ws. kształtu unijnego budżetu na lata 2014-2020 (MFF).
Parlament przegłosuje pakiet nowych regulacji Wspólnej Polityki Rolnej tak szybko, jak zakończą się rozmowy na temat wieloletnich ram finansowych.