Ponad 200 hektarów siedlisk dla pszczół od firmy Syngenta w Polsce
22 maja to Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności ustanowiony przez ONZ, by promować biologiczną różnorodność na całym świecie. W działania na rzecz środowiska naturalnego angażuje się również Syngenta – globalny lider rynku środków ochrony roślin i nasion. Firma w ramach inicjatywy The Good Growth Plan zobowiązała się zwiększyć bioróżnorodność 5 mln hektarów ziemi uprawnej na świecie do 2020 roku. W Polsce Syngenta pomogła stworzyć już ponad 230 hektarów siedlisk dla pszczół.
Coraz więcej siedlisk w PolsceSyngenta kontynuuje w Polsce Akcję na rzecz Owadów Zapylających znaną na świecie pod nazwą Operation Pollinator. Podczas wiosennej odsłony programu Syngenta przekazała rolnikom mieszanki nasion roślin miododajnych, które wystarczyły do stworzenia 170 hektarów przyjaznego i pełnego pożywienia środowiska dla owadów zapylających. W ubiegłorocznej edycji z nasion przekazanych rolnikom powstało 60 hektarów kwitnących pól, które swoim nektarem służyły pszczołom do późnej jesieni.
Środowisko przyjazne nie tylko pszczołomMieszanki nasion, które udostępnia Syngenta, są dobrane tak, by dobrze sprawdziły się w warunkach klimatycznych naszego kraju. W skład kompozycji wchodzą m.in. nasiona słonecznika zwyczajnego, facelii błękitnej, gryki zwyczajnej, koniczyny i lnu. Rośliny te długo kwitną, a swoim nektarem służą owadom zapylającym, takim jak pszczoły, trzmiele czy motyle. Dodatkowo obszar obsiany roślinami kwitnącymi zapewnia bezpieczne miejsce dla zwierząt i ptaków żyjących w okolicy.
Efekty na świecieAkcja jest częścią międzynarodowego programu Operation Pollinator, który zainicjowała Syngenta, by tworzyć na całym świecie siedliska przyjazne dla pszczół. Rozwiązania w ramach Operation Pollinator sprawdziły się już m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i we Francji. Niezależny monitoring badający rezultaty akcji wykazał, że w ciągu trzech lat populacja trzmieli wzrosła o 600 proc., liczebność motyli zwiększyła się dwunastokrotnie, a innych owadów nawet dziesięciokrotnie.
Owady są ważnePszczoły, trzmiele, motyle i inne owady zapylające istotnie wspierają proces produkcji żywności i znacząco podnoszą plony wielu upraw. Na świecie zidentyfikowano 264 gatunki roślin uprawnych, które całkowicie lub częściowo uzależnione są od zapylania, a plon aż 39 spośród 57 największych światowych upraw jest wyraźnie większy dzięki aktywności owadów zapylających. Proces zapylania podnosi wydajność produkcji rolnej, a tym samym sprawia, że żywność staje się tańsza i bardziej dostępna.
Korzyści dla rolnictwaOwady zapylające przynoszą gospodarce wymierne korzyści. Według raportu TEEB z 2010 roku wartość zapylania przez owady dla globalnego ekosystemu wynosi 153 miliardy euro, czyli aż 9,5 proc. produkcji rolnej. Inne raporty oceniają, że jest to 6,1 proc. Szacowana wartość owadów zapylających dla rolnictwa w Europie wynosi 22 miliardy euro.
Źródło: Syngenta Polska Sp. z o.o.
Data dodania: 2015-05-25