W Siemiatyczach (woj. podlaskie) dobiega końca budowa nowej hali produkcyjnej Pronaru, gdzie na powierzchni 4,5 ha powstaną najnowocześniejsze maszyny komunalne i recyclingowe, które z powodzeniem podbijają świat.
Pronar, firma założona w 1988 r., dzięki ciężkiej pracy oraz przemyślanym decyzjom biznesowym w ciągu szeregu lat wyrosła na lidera w produkcji maszyn i urządzeń rolniczych, komunalnych, recyklingowych, felg, osi i układów jezdnych. Obecnie posiada ponad 50% krajowego rynku agro i ciągle poszerza pole swoich działań o nowe zagraniczne rynki zbytu. Swoje produkty eksportuje do 60 krajów na całym świecie, w tym m.in. do Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Australii czy Rosji.
Firma podjęła w ostatnim roku kilka decyzji o dalszej rozbudowie swojej sieci fabryk. Obecnie ich liczba sięga siedmiu. Każda z nich wyposażona jest w najnowocześniejszą technologię, zwiększającą wydajność produkcji oraz jakość wytwarzanych maszyn. Jednocześnie ciągle podwyższane są standardy dotyczące warunków pracy. Obecnie zajęcie w zakładach produkcyjnych Pronaru znajduje ok. 2 tys. osób, a w niedalekiej przyszłości planowany jest znaczny wzrost zatrudnienia. Liczby te sprawiają, że firma stała się liderem na lokalnym rynku pracy i w wymierny sposób przyczynia się do rozwoju regionu.
Oddział w Siemiatyczach rozpoczął produkcję już w lutym 2012 r. i był odpowiedzią na ciągle rosnące zapotrzebowanie na maszyny i urządzenia komunalne. Oferta wykonywanych tu wyrobów jest różnorodna i naprawdę szeroka – liczy ponad 200 pozycji. Zaczyna się od prostych pługów, a kończy na nowoczesnych i skomplikowanych pod względem technologicznym maszynach do recyclingu, takich jak: mobilne rozdrabniacze wolnoobrotowe i przesiewacze bębnowe. Popyt okazał się jednak znacznie większy niż przewidywano i konieczna stała się dalsza rozbudowa Zakładu. W grudniu poprzedniego roku rozpoczęto budowę nowej hali. Dużą część robót budowlanych wykonali pracownicy Pronaru, którzy byli odpowiedzialni m.in. za podłączenie sieci elektrycznej, doprowadzenie wody czy zadbanie o system ogrzewania. Ten fakt czyni firmę niemal samowystarczalną. Podjęte prace powiększą dotychczasową powierzchnię produkcyjną niemal dwukrotnie – o dodatkowe 21 tys. m2. Całkowita zaś przestrzeń jaką zajmie fabryka wyniesie 49 tys. m2, gdzie wytwarzane są maszyny i komponenty do maszyn recyclingowych o masie do 60 ton. W nowej placówce sięgnięto po pionierskie rozwiązania technologiczne, które pozwalają na osiągnięcie niemożliwych nigdy wcześniej efektów. Dzięki, np. innowacyjnym wycinarkom laserowym można precyzyjnie wykonać detale do 25 mm grubości i maksymalnym formacie 2000x6000 mm, a zastosowanie nowoczesnych wypalarek plazmowych umożliwia wycinanie jakościowe blach aż do 70 mm. Nowością jest także wykorzystanie słupowysięgnika, który jest zautomatyzowanym stanowiskiem do pawania sit bębnowych dla przesiewaczy. Produkcja utrzymana jest na nowoczesnym, światowym poziomie.
A nie jest to jedyna inwestycja, którą firma zrealizowała w ostatnim czasie. W 2016 r. do użytku została poddana całkowicie nowa fabryka w Hajnówce, gdzie na obszarze ponad 18 tys. m2 hal fabrycznych wytwarzane będą komponenty układów jezdnych i przeniesienia napędu. Z pozostałych zamierzeń firmy należy wspomnieć o oddziale w Narewce, który został powiększony niemal dwukrotnie – z obecnych prawie 15 tys. do 27 tys. m2. Pozwoliło to usprawnić produkcję i zwiększyć liczbę wytwarzanych maszyn i tarcz do kół.
Łączna powierzchnia hal produkcyjnych siedmiu fabryk Pronaru po zakończeniu prowadzonych inwestycji wyniesie 210 tys. m2.
Z nowej inwestycji cieszą się również mieszkańcy Siemiatycz, którzy widzą w niej szansę na zerwanie z pewną stagnacją panującą w mieście. Błyskawiczny rozwój firmy staje się impulsem do rozwoju gospodarczego całego regionu. Praca w Pronarze dla wielu mieszkańców może stać się alternatywą do emigracji za granicę. Do tej pory w oddziale w Siemiatyczach pracowało 170 osób. Po uruchomieniu produkcji w nowej hali zapotrzebowanie na pracowników wzrośnie do 250. Szanse na znalezienie zatrudnienia mają nie tylko wykwalifikowani pracownicy, ale także osoby, które do tej pory nie miały szansy na zdobycie doświadczenia zawodowego. Firma organizuje dla nowozatrudnionych wewnętrzne szkolenia, na których można zapoznać się z podstawowymi zasadami pracy oraz zdobyć niezbędne umiejętności.
Dalsza ekspansja na rynki krajowy oraz światowy wymusiła na Pronarze podjęcie decyzji o kolejnych inwestycjach budowlanych, pozwalających na zapewnienie odpowiedniej jakości oraz ilości produkowanych maszyn. Na wprowadzonych zmianach bezpośrednio skorzystają klienci. Rozszerzenie powierzchni produkcyjnej oraz zastosowanie nowoczesnej technologii pozwoli na zwiększenie tempa produkcji, przy zachowaniu dotychczasowych wysokich standardów.
To wszystko przełoży się na znaczne skrócenie czasu dostawy gotowych produktów do poszczególnych klientów.