Cięcie żywopłotu i krzewów ma istotne znaczenie dla utrzymania roślin w zdrowej kondycji, powoduje ich zagęszczenie i poprawia wygląd. Przycinanie gałęzi drzew owocowych jest ważne z uwagi na doświetlenie rośliny. Zalecane jest eliminowanie nadmiernej ilości gałęzi, by roślina rodziła mniej owoców, ale by były one bardziej dorodne.
Ogólnie przyjmuje się, że tniemy rośliny dwa razy w sezonie. Optymalnie, pierwsze cięcie przeprowadzamy wiosną, za wyjątkiem roślin kwitnących o tej porze – te przycinamy dopiero po okresie kwitnienia np. migdałek, forsycja. Wyjątkiem są także niektóre gatunki drzew tj. brzoza, klon, orzech, których nie można ciąć wiosną, ponieważ w tym czasie bardzo intensywnie krążą w nich soki i wszelkie rany bardzo osłabiłyby roślinę. W ich przypadku cięcie wykonujemy wówczas późnym latem, lub wczesną jesienią.
W przypadku roślin stosowanych na żywopłoty, w których szybko następuje przyrost, ważna jest systematyczność w pielęgnacji – cięcie wykonujemy dwa, trzy razy w sezonie. Pierwszy raz wiosną, kolejny (w miarę potrzeb) w trakcie sezonu letniego, ostatni na koniec lata lub na jesieni - od sierpnia, ale nie później niż do września. Zasada główna przy cięciu żywopłotów to ścinanie zielonej części rośliny - tak zwanej części miękkiej. Cięcia powinny być prostopadłe do gałęzi oraz proste i gładkie, dlatego przed rozpoczęciem prac sprawdźmy ostrze nożyc.
Rozróżniamy cięcia pielęgnacyjne i formujące. Pielęgnacyjne mają na celu usunięcie tego, co niepotrzebne, np. uszkodzone, połamane gałęzie. Wycinamy gałęzie ze środka drzewa, aby światło dochodziło do wnętrza roślin, warto zwrócić uwagę, by nie było krzyżujących się gałęzi, chorych, podsuszonych. W ramach cięć pielęgnacyjnych przeprowadza się cięcia odmładzające (co kilka lat) – polegające na wycinaniu najstarszych gałęzi. Natomiast drugi rodzaj cięcia - formujące ma na celu nadanie kształtu roślinie i przeprowadza się tak często jak wymaga tego roślina - w zależności jak szybko następuje przyrost.
Wygodnym sposobem przycinania gałęzi i żywopłotu jest stosowanie nożyc spalinowych. W ofercie Honda można znaleźć model o obustronnym ostrzu do szybkiego cięcia - HHH 25D-60E. Konstrukcja tych nożyc umożliwia cięcie nawet grubych pędów, co jest nieraz konieczne przy odmładzaniu roślin. Inny model to HHH 25S – 75E o jednostronnym ostrzu do precyzyjnego przycinania. Są dodatkowo wyposażone w deflektor – listwę ułatwiająca odrzucanie ścinanych pędów w pewnej odległości od rośliny. Ucięte fragmenty pędów są zazwyczaj bardzo wiotkie i trudno je później usunąć jeśli wpadają w gałązki rośliny.
Jedną z ostatnich nowości, dzięki której przycinanie gałęzi i żywopłotu stanie się wygodniejsze, są specjalne przystawki do kos Honda. Rekomendowane są przede wszystkim osobom, które uprawiają ogród z różnym typem roślinności i potrzebują narzędzi o szerokim zastosowaniu do prac w ogrodzie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Montowane jako końcowa część kosy umożliwiają sprawne i łatwe przycinanie roślin od samego dołu do znacznych wysokości. W ich przypadku precyzyjne cięcie w dolnych partiach krzewów nie wymaga schylania się. Podkrzesywarką możemy ścinać gałęzie o średnicy nawet powyżej 15 cm i sięgnąć na wysokość ok. 3,5 m. Bardzo efektywnym urządzeniem jest przystawka do cięcia żywopłotu, ponieważ można ustawiać ją pod różnymi kątami, co pozwala na komfortowe przycinanie roślin z każdej strony, a z góry nawet na wysokości 3 m.
Nowe przystawki oferowane są do wybranych modeli kos spalinowych Honda UMK 425E LEET i UMK 435E LEET poszerzając tym samym ich dotychczasowe możliwości zastosowania o przycinanie żywopłotów, krzewów, drzew i formowanie roślin. Urządzenia te są lekkie, łatwe w obsłudze oraz przyjazne dla otoczenia i środowiska naturalnego, ponieważ kosy wyposażone są w nowoczesne, ciche 4-suwowe silniki, które zużywają o 30% mniej paliwa i emitują do 85% mniej spalin niż silniki 2-suwowe. Bez przystawek, kosy spalinowe Honda UMK 425E LEET i UMK 435E LEET o szerokości cięcia 40 cm. służą do wykaszania wysokiej trawy i chwastów, precyzyjnego przycinania trawników w trudno dostępnych miejscach i wycinania odrostów korzeniowych drzew i krzewów.
Więcej informacji o nowoczesnych urządzeniach w pielęgnacji terenu wokół domu http://www.mojahonda.pl/domiogrod/
Aries Power Equipment jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce. Od 1992 r. firma wprowadza na krajowy rynek szeroką gamę produktów HONDA – lidera światowej myśli technologicznej i marki znanej na świecie z wysokiej jakości produkowanych maszyn. Firma posiada kompleksową ofertę urządzeń do pielęgnacji powierzchni wokół domu, ogrodu i zieleni, agregaty prądotwórcze, motopompy, jedyne na świecie odśnieżarki z napędem hybrydowym, silniki, oraz nowoczesne urządzenia do pielęgnacji boisk z syntetyczną nawierzchnią oraz szeroką gamę produktów HONDA MARINE, tj. silniki zaburtowe, pontony i łodzie motorowe. Więcej informacji o firmie oraz produktach i usługach jest dostępnych na www.mojahonda.pl