Delegacja polska wzięła udział w oficjalnym programie otwarcia i zwiedzania targów, na których wystawiło się ponad 30 firm reprezentujących nasz sektor rolno-spożywczy.
Podczas Forum minister M. Sawicki przedstawił polskie osiągnięcia w zakresie modernizacji sektora rolno-spożywczego, dzięki czemu polska żywność cieszy się dziś bardzo dużym powodzeniem na całym świecie. Podkreślał, że nasze przedsiębiorstwa zdobyły już ogromne doświadczenie we współpracy z konsumentami z całego świata i są zainteresowane przedstawieniem partnerom zagranicznym takiej oferty, która odpowiadałaby ich potrzebom, a zarazem była konkurencyjna i nowoczesna.
Minister nawiązał też do spotkania premierów, które odbyło się w 2013 r. w Bukareszcie. Wyraził nadzieję, że spotkania formatu 16+1 przyczynią się do lepszego zrozumienia potrzeb Chin oraz państw Europy Środkowowschodniej.
Kluczowym elementem wizyty były spotkania bilateralne.
Podczas spotkania z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Rumunii Danielem Constantinem omawiano kwestie WPR, PROW, rolnictwa ekologicznego oraz skutków zakazu importu produktów rolno-spożywczych, wprowadzonego przez Federację Rosyjską w sierpniu br. Minister Sawicki wyraził nadzieję na ponowne ożywienie kontaktów ze stroną rumuńską w wymiarze Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o Rumunię, Bułgarię i Słowenię.
Natomiast głównym tematem rozmów z ministrem rolnictwa Chin Han Changfu były kwestie dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku chińskiego. Minister M. Sawicki skupił się na kwestiach bezpieczeństwa produkowanej w Polsce żywności i zwrócił się z prośbą o jak najszybsze zakończenie procedur prowadzonych przez stronę chińską, zapewniając jednocześnie o gotowości strony polskiej do wyjaśniania wszelkich wątpliwości w tym zakresie. Podziękował też za zatwierdzenie polskich zakładów mleczarskich do eksportu na rynek chiński. Wyraził nadzieję na dalszy wzrost eksportu produktów mleczarskich z Polski, w szczególności mleka w proszku, masła i serów. Tymi produktami strona chińska wykazuje szczególne zainteresowanie.
Ponadto minister wystąpił z prośbą o szczególne wsparcie polskich działań, ukierunkowanych na wznowienie eksportu polskiej wieprzowiny na rynek chiński i poinformował o planowanej wizycie Głównego Lekarza Weterynarii w Chinach w listopadzie br. Głównemu Lekarzowi Weterynarii będą towarzyszyli przedstawiciele Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB.
Minister Han Changfu zapewnił, że zwróci się do chińskich służb weterynaryjnych z prośbą o dołożenie starań w celu należytego przygotowania spotkania z Głównym Lekarzem Weterynarii w Chinach. Prosił o zrozumienie strony chińskiej, która z uwagi na fakt, że ASF nigdy nie wystąpił w Chinach, podejmuje wyjątkowe środki bezpieczeństwa Jednocześnie wyraził uznanie dla strony polskiej za naukowe podejście do kwestii ASF i przekazywanie na bieżąco informacji nt. sytuacji epizootycznej w Polsce.
Rozmówcy zgodzili się, że współpraca handlowa miedzy Polską a Chinami powinna się rozwijać także poza wielkimi ośrodkami miejskimi takimi jak Pekin czy Szanghaj. Minister Han Changfu zachęcał do zintensyfikowania kontaktów między regionami oraz do uwzględnienia północnej i centralnej części Chin przy planowaniu działań promocyjnych i handlowych. Chiński minister wyraził oczekiwanie podjęcia współpracy na poziomie samorządowym między Polską a Chinami.
Minister M. Sawicki zaapelował o wsparcie polskich starań o dopuszczenia do eksportu na rynek chiński owoców, w szczególności jabłek. Kwestia procedury eksportu jabłek do Chin była omawiana podczas wizyty w Chinach Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w dniu 27 października 2014 r. Poza przedstawicielami Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w skład delegacji weszli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytutu Ogrodnictwa, Związku Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej oraz UO-Technologia.
Strona chińska poinformowała, że jest zainteresowana współpracą w tym zakresie.
Minister Sawicki odwołał się do przypadającej w 2014 r. 65. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chinami. Wyraził zadowolenie z dotychczasowych kontaktów ze stroną chińską. W opinii ministra ubiegłoroczne spotkanie premierów Chin i Europy Środkowowschodniej w Bukareszcie było ważnym sygnałem do wzmożenia wysiłków w celu intensyfikacji kontaktów. Z uwagi na wieloletnią współpracę, Minister Rolnictwa Chin zapewnił, że zostaną podjęte działania, aby dostęp polskich produktów rolno-spożywczych do rynku chińskiego był traktowany priorytetowo.
W tej chwili zadaniem ministrów rolnictwa jest realizacja zapowiedzianej przez szefów rządów współpracy. Minister Sawicki wyraził nadzieję na owocną współpracę ze stroną chińską w tym zakresie. Strona chińska poinformowała, że jest zainteresowana współpracą w tym zakresie. Chiński Minister Rolnictwa potwierdził chęć współpracy ze stroną polską i zobowiązał się do zintensyfikowania prac ze stroną polską. Zapewnił, że zwróci się do Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny ChRL z prośbą o intensyfikację współpracy ze stroną polską zarówno w kwestii jabłek jak i kwestii weterynaryjnych.
W Bukareszcie ministrowi towarzyszyli: główny lekarz weterynarii Marek Pirsztuk oraz główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Tadeusz Kłos, którzy prowadzą obecnie intensywne uzgodnienia z partnerami chińskimi w zakresie warunków eksportu polskich produktów na rynek chiński.