Od 1 sierpnia 2019 r. rusza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW pn. „Ogólnopolski program środowiskowej regeneracji gleb poprzez ich wapnowanie”.
Wnioski o wsparcie wapnowania regeneracyjnego gleb można składać w Stacjach Chemiczno-Rolniczych. Wzór wniosku oraz instrukcja jego wypełniania zamieszczone są na stronach internetowych Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej https://bit.ly/2K9HGmv oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Na realizację Programu, w latach 2019-2023, zostały przeznaczone środki w wysokości
300 mln zł.
Celem Programu jest wsparcie działań środowiskowej regeneracji gleb zakwaszonych poprzez ich wapnowanie, a wsparcie udzielane będzie, w ramach pomocy de minimis w rolnictwie, do zakupu nawozów wapniowych (wapna nawozowego lub środka wapnującego).
Beneficjentami końcowymi Programu są rolnicy posiadający użytki rolne o powierzchni nieprzekraczającej 75 ha, w tym posiadający gleby o odczynie (pH) poniżej lub równym 5,5. Dofinansowanie na wapno nawozowe lub środek wapnujący do danej działki rolnej będzie można uzyskać raz na 4 lata. W celu potwierdzenia potrzeby wapnowania danej działki rolnej Okręgowe Stacje Chemiczno–Rolnicze (OSCh-R) wydają opinie o zalecanej dawce CaO lub CaO+MgO, która to opinia wraz z oryginałem opłaconej faktury i formularzami o pomocy de minimis w rolnictwie stanowią załączniki do Wniosku o wsparcie wapnowania regeneracyjnego gleb w ramach Programu priorytetowego „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”.
Kwota dofinansowania wynosi odpowiednio:
Kosztami kwalifikowanymi, niezbędnymi do osiągnięcia efektu ekologicznego, zgodnie
z przyjętym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Programem, są koszty zakupu:
Za okres kwalifikowalności kosztów uznaje się termin od 01.06.2019 r. do 31.10.2023 r.