Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej ogłosił nabór wniosków do X edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego, w ramach którego udzielane są pożyczki dla gmin i powiatów na budowę dróg, zaopatrzenie wsi w wodę, inwestycje związane ze zbiorowym odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków oraz inwestycje w oświatę.
Nabór wniosków potrwa do 25 lipca br. Limit środków dla tej edycji wynosi 10 mln złotych. Oprocentowanie pożyczek wyliczane jest na podstawie średniej wartości wskaźnika WIBOR 3-miesięcznego i obecnie wynosi 3,77%. W ramach tej edycji umowy będą zawierane od września br.
Samorządowy Program Pożyczkowy jest kontynuacją wieloletnich starań Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej zmierzających w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców wsi i małych miast. Jest on adresowany do gmin i powiatów, które chcą zrealizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich. Pożyczki mogą zostać zaciągnięte na sfinansowanie 100% wartości zadania inwestycyjnego brutto.
W ramach IX edycji, spośród wszystkich wniosków, które napłynęły do Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, wybrano 27 laureatów. Wśród nich znalazły się gminy z województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, podlaskiego, śląskiego oraz podkarpackiego. Obecnie trwa proces weryfikacji dokumentów i podpisywania umów z gminami.
O PROGRAMIE:
„Samorządowy Program Pożyczkowy” jest kontynuacją wieloletnich starań EFRWP zmierzających w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców wsi i małych miast. Jest on adresowany do gmin i powiatów, które chcą zrealizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich (na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców).
Pożyczki w ramach „Samorządowego Programu Pożyczkowego” udzielane są bez prowizji i bez dodatkowych opłat. Może ona zostać zaciągnięta na sfinansowanie 100% wartości zadania inwestycyjnego brutto. Jej maksymalna wysokość wynosi 1mln zł.
Pożyczka, zgodnie z opinią Centrum Zamówień Publicznych, może zostać zaciągnięta bez przeprowadzania przetargu.
O EFRWP:
Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej rozpoczął działalność w 1990 roku, na mocy umowy między rządem polskim a Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Fundacja od ponad dwóch dekad pomaga zmieniać wizerunek polskiej wsi, dostosowując się do zmieniających się potrzeb lokalnej społeczności. Obecnie nie tylko wspiera rozwój infrastruktury technicznej, ale także – poprzez różne narzędzia finansowe – pomaga przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym. Fundacja duży nacisk kładzie także na rozwój infrastruktury społecznej, co czyni poprzez program grantowy wspierający aktywność i samoorganizację lokalnych społeczności czy wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich. Więcej informacji na stronie internetowej funduszu