Długa i śnieżna zima opóźniła wysiewy zbóż jarych. Rolnicy poszukując alternatywy dla siewu pszenicy i owsa, zakupują jęczmień oraz kukurydzę. Największy popyt jest na ten ostatni materiał siewny, który można wysiać jeszcze w maju. Rolnicy siejący kukurydzę mogą już teraz podpisywać umowy z firmą Cedrob Pasze na skup z gwarantowaną ceną.
Według danych udostępnionych na stronach ministerstwa rolnictwa, optymalny termin wysiewu pszenicy jarej dla środkowej Polski minął w drugiej połowie marca. Według Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin (IHAR) w Radzikowie optymalny termin wysiewu w regionie centralnym to 20 - 30 marca (dopuszczalny opóźniony termin 10 kwietnia), w regionie północno-wschodnim zaś 1 - 10 kwietnia (dopuszczalny opóźniony termin 20 kwietnia). Choć ostatnie dni są słoneczne i ciepłe to siewy zbóż jarych na naszym terenie rozpoczęły się dopiero niedawno. Rolnicy szukają alternatywy dla siewu pszenicy i owsa jarego. U Szymona Cetlińskiego, rolnika z Sońska, długa zima nie wyrządziła szkód „Cały areał obsiałem zbożami jesienią. Mimo, że śnieg długo zalegał na polach, nie zaszkodził oziminom. Kłopot mają natomiast rolnicy, którzy z siewem czekali do wiosny. W maju siać można jeszcze tylko kukurydzę” – mówi Cetliński.
Kukurydza zamiast pszenicy?
Pan Zdzisław Zgrzębski z gminy Nowe Miasto, tak jak wielu rolników, z powodu opóźnionej wiosny musiał zmienić plan zasiewów „Częściowo zrezygnowałem z pszenżyta jarego, aby zastąpić go jęczmieniem. Planuję również zasiew kukurydzy, ale jest problem z zakupem dobrych odmian materiału siewnego” – mówi Pan Zdzisław. Zima wszystkich zaskoczyła, również producentów i hurtowników materiału siewnego. Cena tony jęczmienia przekracza 2 tys. zł, a kukurydzy już nie ma. „Skoro jest popyt, to i cena wzrasta” – komentuje nasz rozmówca.
Długa zima oraz późny siew mają wpływ na warunki wegetacji.
Mirosława Bodek, dyrektor Zakładu Produkcji Pasz Cedrob Pasze w Gumowie koło Ciechanowa doradza, aby przy wyborze materiału siewnego zwracać uwagę na jego dorób również pod względem odmian, które pozwolą zrekompensować opóźnione siewy. Ważne są też warunki pogodowe w dalszym okresie wegetacji roślin. „Dla przykładu, mimo bardzo niekorzystnego początku roku 2012 (wymarznięcia, późne siewy zbóż jarych) zbiory zbóż były większe od średniej z ostatnich pięciu lat. W niewielkim stopniu opóźnienie możemy również wyrównywać poprzez zwiększoną ilość wysiewu roślin na hektar” – wyjaśnia dyrektor Mirosław Bodek – „Na chwilę obecną trudno precyzyjnie podać jaki procent pól w naszym powiecie czeka na siew. Wszystko jednak wskazuje na to, że wielki siew już się rozpoczął” – dodaje.
„Ja osobiście namawiałbym rolników, aby wybierali jako materiał siewny odmiany kukurydzy, które dają większe plonowanie z hektara. Na rynku mamy szereg odmian zbóż, które pozwalają zniwelować opóźnienia w siewie. Wiem, że zaczyna ich brakować w sprzedaży, ale warto zabiegać o odpowiedni materiał siewny. Za uprawą kukurydzy przemawia jeszcze jeden ważny argument. Już przed zasiewem rolnicy mogą podpisać z naszym zakładem Cedrob Pasze kontrakt, który gwarantuje im bezpieczny zbyt. To ważne. Obecnie od kilku już tygodni podpisujemy umowy z rolnikami na skup kukurydzy do suszenia. Gwarantujemy im już dzisiaj pewny odbiór i pewny zysk. A to przy takich warunkach jakie mamy jest to komfort” – mówi dyrektor Zakładu Cedrob Pasze Mirosław Bodek.
Dobre oziminy
Duże mrozy na obszarach zaśnieżonych nie spowodowały strat w zasiewach, ponieważ warstwa śniegu stanowiła skuteczną izolację. Stosowane w kraju odmiany zbóż ozimych zazwyczaj dobrze znoszą niskie temperatury. Według Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach stan ozimin jest bardzo dobry
Z informacji GUS z grudnia 2012 r. wynika, że pod zbiory w 2013 roku zasiano ponad 4,3 mln ha zbóż ozimych, tj. o blisko 157 tys. ha mniej niż w roku ubiegłym. W tym: pszenicy ozimej ponad 1,8 mln ha (o 0,1 mln ha mniej niż pod zbiór 2012 r.), żyta ponad 1,1 mln ha (podobnie jak pod zbiór 2012 r.), pszenżyta ozimego blisko 1,1 mln ha (podobnie jak pod zbiór 2012 r.), jęczmienia ozimego 212,4 tys. ha (o 10 tys. ha mniej niż pod zbiór 2012 r.)
Siejesz? Pomyśl gdzie sprzedać.
Obecnie firma Cedrob Pasze jest niekwestionowanym liderem w przetwórstwie zbóż. W przeciągu 6 lat Cedrob wybudował dwa zakłady wytwórni pasz. Zakład w Gumowie (2007) oraz zakład w Raciążu, którego otwarcie odbyło się w 2012 roku. „Cedrob – jest największym odbiorcą kukurydzy na Mazowszu. To nasz slogan reklamowy i potwierdza się w praktyce. Dwa zakłady mogą skupić każdą ilość zboża. Planujemy, aby w roku 2013 skupić 200 tysięcy ton kukurydzy wysuszonej lub mokrej. Większość produkcji przeznaczona jest dla lokalnych hodowców drobiu” – relacjonuje Mirosław Bodek.
Trzeba pamiętać, że podstawowym surowcem tej największej w regionie firmy drobiarskiej, jak również jednej z najważniejszych firm europejskich jaką jest Cedrob S.A, są kurczaki. Słusznie dostrzegają analitycy ekonomiczni, że Cedrob to firma która z roku na rok coraz silniej podkreśla swoją pozycję lidera na rynku drobiarskim.
Pierwsza liga europejska
Dzięki nowoczesnym technologiom Zakład Cedrob Pasze jest najbardziej wydajnym i oszczędnym zakładem w środkowo wschodniej części Europy, produkującym wysokiej jakości pasze. Mocna pozycja firmy Cedrob na rynku to również bezpieczeństwo dla rolników. „Nie ma mowy, aby zboże nie zostało przyjęte od rolnika. Nie zdarzyło się również nigdy, aby rolnik miał kłopoty z zapłatą za dostarczony towar.. Cedrob jest gwarantem bezpieczeństwa. I to się liczy, szczególnie w dzisiejszych czasach” - mówi dyrektor Mirosław Bodek.
Miejsca pracy i darmowy transport
Zakład Produkcji Pasz Cedrob Pasze. to nie tylko mocny lokalny partner dla setek rolników z Mazowsza, ale również znaczący pracodawca. W Gumowie i Raciążu zatrudnia łącznie 180 osób, a w sezonie żniwnym od lipca do grudnia dodatkowych 100 lokalnych przewoźników do transportu zboża.