Zarządy Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A ("Azoty Tarnów") i Zakładów Azotowych Puławy S.A. ("ZA Puławy") przedłużyły do 14 listopada 2012 r. termin zawarcia Umowy o Konsolidacji w zakresie dotyczącym zasad ładu korporacyjnego, funkcjonalnej segmentacji obszarów biznesowych oraz kontynuacji uruchomionych projektów inwestycyjnych, w tym energetycznych.
Umowa o Konsolidacji, na podstawie której ZA Puławy wkomponowane zostaną do Grupy Azoty, wypracowywana jest przez komitet sterujący powołany na podstawie podpisanego 20 września 2012 r. Porozumienia określającego zasady współpracy oraz prowadzenia negocjacji. W skład Komitetu Sterującego wchodzą członkowie zarządów Azotów Tarnów, ZA Puławy oraz ZCh Police S.A. i ZAK S.A., a także doradcy prawni i finansowi.
Azoty Tarnów i ZA Puławy mają już jasny kierunek prac nad umową o konsolidacji, co więcej, w warstwie zasadniczej Komitet Sterujący wypracował już większość zapisów. Potrzebujemy jeszcze kilkunastu dni, by dopracować wszystko w szczegółach – mówi Jerzy Marciniak, Prezes Azotów Tarnów.
Prace nad umową o konsolidacji idą w dobrym kierunku. Duża jej część jest już uzgodniona ale część zapisów wymaga jeszcze analizy i konsultacji dlatego strony potrzebują dodatkowych kilkunastu dni na wypracowanie ostatecznych zapisów umowy - komentuje Paweł Jarczewski, Prezes Zarządu Puław.
Obie Spółki współpracują na podstawie Porozumienia z 20 września 2012 r. Celem tego procesu jest budowa wiodącej grupy chemicznej w regionie i jednego z głównych producentów nawozów w Europie.
Porozumienie przewiduje, że Umowa o Konsolidacji zostanie zawarta w dwóch etapach:
- pierwszym do 14 listopada przed podwyższeniem kapitału zakładowego Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach, w zakresie dotyczącym głównie organizacji przyszłej grupy kapitałowej, zasad ładu korporacyjnego oraz kontynuacji uruchomionych projektów inwestycyjnych, w tym energetycznych
- drugim etapie w 30 dni po podwyższeniu kapitału zakładowego Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A, głównie w zakresie strategii integracji i rozwoju przyszłej grupy kapitałowej
Powyższy podział na etapy zawarcia Umowy o Konsolidacji jest konsekwencją ograniczeń możliwości wymiany informacji pomiędzy Azotami Tarnów a ZA Puławy, wynikających z przepisów o ochronie konkurencji. W świetle tych przepisów wymiana szeregu informacji będzie możliwa po uzyskaniu zgody właściwego organu antymonopolowego na przeprowadzenie transakcji i po jej zamknięciu. Umowa o Konsolidacji stanie się skuteczna i będzie wykonywana pod warunkiem przeprowadzenia oferty nowych akcji Azotów Tarnów, o ile w wyniku tej oferty Azoty Tarnów stworzą z ZA Puławy grupę kapitałową.
*****
Zastrzeżenie:
Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi ani nie jest częścią i nie powinien być traktowany jako oferta albo jako propozycja dokonania zapisów na, gwarantowania zakupu lub dokonania w inny sposób nabycia lub zbycia jakichkolwiek papierów wartościowych, w tym w szczególności akcji Azotów Tarnów lub ZA Puławy. Ani niniejszy materiał, ani żadna jego część nie mogą stanowić podstawy, ani nie można na nich polegać w związku z jakąkolwiek umową albo zobowiązaniem lub decyzją inwestycyjną dotyczącą papierów wartościowych Azotów Tarnów, spółek ich grupy kapitałowej lub ZA Puławy. Niniejszy materiał nie stanowi rekomendacji dotyczącej jakichkolwiek papierów wartościowych Azotów Tarnów, spółek jej grupy kapitałowej lub ZA Puławy. Jedynym prawnie wiążącym dokumentem dotyczącym oferty Akcji Serii D Azotów Tarnów będzie sporządzony przez Azoty Tarnów prospekt emisyjny, podlegający zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego albo memorandum informacyjne podlegające stwierdzeniu równoważności informacji w nim zawartych pod względem formy i treści informacjom wymaganym w prospekcie emisyjnym.
*****
Grupa Kapitałowa Azoty Tarnów - jedna z kluczowych europejskich grup z branży chemicznej, obecna w sektorze nawozów azotowych i wieloskładnikowych, tworzyw konstrukcyjnych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Należy do czołówki producentów nawozów mineralnych prowadzących działalność na obszarze Unii Europejskiej oraz zajmuje piąte miejsce w gronie europejskich zintegrowanych producentów poliamidów i jest jedynym polskim producentem polioksymetylenu. Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. spółka kontynuuje tradycje fabryki założonej przed 85 laty z inicjatywy Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, której powstanie było jedną z największych polskich inwestycji gospodarczych w okresie międzywojennym. W swoich działaniach strategicznych Grupa Kapitałowa Azoty Tarnów stawia na rozwój, innowacyjność oraz dbałość o środowisko naturalne.
Zakłady Azotowe PUŁAWY SA działają w dwóch segmentach biznesowych, dostarczając nawozy azotowe producentom rolnym oraz produkty chemiczne do przetwórstwa w wielu gałęziach przemysłu. Skupiając się w swojej działalności głównie na rynku Europy Środkowo-Wschodniej, PUŁAWY są największym w Polsce i drugim w Unii Europejskiej producentem nawozów azotowych. Firma jest również trzecim w świecie producentem melaminy oraz znaczącym kaprolaktamu. Spółka od października 2005 r. jest notowana na GPW w Warszawie i od tego czasu rokrocznie dzieli się swoim zyskiem z akcjonariuszami. Aktualnie PUŁAWY znajdują się w indeksie mWIG40, WIGchemia oraz prestiżowym WIGdiv. Dzięki konsekwentnie realizowanym inwestycjom w ciągu ostatniej dekady PUŁAWY stały się najbardziej efektywną firmą chemiczno-nawozową w kraju. PUŁAWY są jednostką dominującą w Grupie PUŁAWY, zarządzając m.in. takimi podmiotami jak Remzap, Prozap (Puławy), GZNF Fosfory (Gdańsk), Azoty-Adipol (Chorzów).