W celu zaspokojenia stale rosnącego zapotrzebowania na maszyny Väderstad fabryka jest sukcesywnie rozbudowywana. Aby produkcja mogła odbywać się w sposób ekonomiczny i wydajny powstał nowy dział lakierniczy, zmodernizowano i rozbudowano system przenośników transportujących elementy maszyn a także powiększono wydział spawania ręcznego.
"Obcenie analizujemy i optymalizujemy procesy produkcyjne tak aby były jeszcze wydajniejsze przy zachowaniu doskonałej jakości produktów" - mówi Maria Bogren, Dyrektor Produkcji w Väderstad.
Pomimo wytężonych prac nad usprawnieniem produkcji nieuchronna okazała się rozbudowa fabryki. Budowę już rozpoczęto. Oczekujemy, że wiecha zawiśnie w maju 2012 roku.
Po rozbudowie fabryki łączna powierzchnia — z pomieszczeniami biurowymi — przekroczy 50 tysięcy metrów kwadratowych, będzie więc zbliżona do powierzchni ośmiu boisk do piłki nożnej.
Produkcja na najwyższym poziomie
W ostatnich latach firma Väderstad poczyniła ogromne inwestycje w linie produkcyjne. Celem było maksymalne usprawnienie produkcji, aby skrócić czas oczekiwania na dostawy zamówionego sprzętu.
W 2008 roku fabrykę rozbudowano, wznosząc dwie hale połączone tunelem, którym transportuje się stal. Jedna z tych hal to firmowy magazyn stali, w drugiej zaś — tzw. hali laserowej — ustawiono laserowe obrabiarki 3D.
Każdego dnia stal się magazynuje i przewozi do hali z obrabiarkami szybko i bez przerywania procesu produkcyjnego. Transportowanie stali za pomocą suwnicy magnetycznej pozwala zaoszczędzić bardzo wiele czasu. Ponadto rury i belki można magazynować z lepszym wykorzystaniem przestrzeni magazynowej, ponieważ nie zajmują miejsca łańcuchy. Trwają obecnie prace nad całkowicie zautomatyzowanym systemem transportu materiałów. Produkcja z czasem zostanie prawie całkowicie zautomatyzowana, co zapewni jeszcze większą precyzję wykonania elementów.
Przejęcie podwykonawcy przez Väderstad
W 2011 roku zakłady Väderstad przejęły firmę Svensk Presshärdning AB, strategicznego i szybko się rozwijającego podwykonawcę. Firma produkuje kute i hartowane elementy, takie jak talerze uprawowe stosowane w siewnikach Rapid i agregatach Carrier oraz nakładki zębów uprawowych do innych maszyn. Dzięki zainstalowaniu trzydziestu robotów produkcja jest w pełni zautomatyzowana. Po przejęciu tej firmy Väderstad w pełni kontroluje proces produkcyjny i jakość wytwarzanych podzespołów.
„Dostrzegamy ogromne możliwości. Uważamy, że Svensk Presshärdning może produkować większe ilości podzespołów oraz poszerzyć ofertę. Obecnie firma osiąga roczne obroty w wysokości 110 mln koron i zatrudnia około 25 osób” — mówi Crister Stark.
Produkcja w Kanadzie
Firma Seed Hawk z siedzibą w Langbank w Kanadzie zatrudnia ponad sto osób. Po niedawnej rozbudowie fabryki powierzchnia zakładów wynosi 10 219 metrów kwadratowych. W tej fabryce produkuje się przede wszystkim układ jezdny i skrzynie nasienne w większości dla odbiorców kanadyjskich.
Väderstad wprowadza na rynek największy siewnik Tempo jaki do tej pory zbudowano - Tempo R, model na ramie sztywnej o szerokości do 9,3 m. Tempo to siewnik do kukurydzy, słonecznika, soi oraz sorgo.
"Opracowując ten projekt naszym celem było stworzenie solidnego siewnika, który wysieje z dużą precyzją i będzie miał dużą szerokość roboczą", mówi Lars Thylén - konstruktor.
Tempo R będzie dostępny od stycznia 2014 w następujących szerokościach roboczych: 3, 3.6, 4.5, 6 i 9.3 metrów. Rozstaw rzędów od 45-100 cm i liczba sekcji wysiewających od 4 do12.
Siewnik jest zbudowany w oparciu o nadciśnieniowy system dozujący Väderstad. Maszyna jest naczepiana na TUZ ciągnika, a jej transport musi odbywać się przy pomocy wózka lub przyczepy.
Tempo R może być wyposażone w 3 różne rodzaje sterowania:
Control-Station, solidne rozwiązanie stosowane w większości siewników Väderstad, ISOBUS, siewnik jest sterowany przez terminal (Uwaga: Väderstad nie dostarcza tego panelu) Väderstad E-services, sterowania za pomocą i Pada poprzez aplikację Väderstad. Komunikacja urządzenia z siewnikiem odbywa się za pośrednictwem sieci bezprzewodowej.
Väderstad przejął na własność Kanadyjską firmę Seed Hawk, której był współwłaścicielem od 2006 roku.
Väderstad wprowadza na rynek największy siewnik Tempo jaki do tej pory zbudowano - Tempo R, model na
W 2012 roku firma Väderstad wprodziła na rynek siewnik punktowy Tempo T. Maszyna służyła wyłącznie d