Osiągnięty w minionym tygodniu kompromis w zakresie reformy Wspólnej Polityki Rolnej zaowocował wizytą w Warszawie komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Komisji Europejskiej Daciana Ciolosa.Komisarz spotkał się dzisiaj z ministrem Stanisławem Kalembą, a następnie wziął udział w konferencji prasowej. Zarówno minister Kalemba jak i komisarz Ciolos podkreślili symboliczne znaczenie spotkania w Polsce – w kraju, którego znaczna część postulatów została uwzględniona w unijnej dyskusji nad reformą WPR i wpłynęła na jej kształt.
Dacian Ciolos przypomniał, że WPR to najstarsza i najważniejsza z unijnych polityk. Zwrócił uwagę z jednej strony na wypracowane, wspólne dla wszystkich jej zasady, a z drugiej na konieczność dostosowania prawa do specyfiki krajów członkowskich.
– WPR jest własnością całej Europy, ale nie będzie miała szansy istnienia w przyszłości, jeżeli nie odpowie na potrzeby krajów członkowskich UE – powiedział komisarz i dodał, że nowa WPR ma zachować cele na poziomie europejskim, ale instrumenty dostosować do lokalnych wymagań.
Wśród najważniejszych, wypracowanych założeń komisarz wymienił 6 priorytetów, które będą realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także odejście od historycznych tytułów do płatności.
Dacian Ciolos podziękował Stanisławowi Kalembie za konstruktywne postulaty w kontekście reformy i proponowane zmiany oraz aktywny udział zwłaszcza w ostatnich dniach pracy nad kształtem WPR na lata 2014-2020. Polski minister przyznał, że osiągnięte w Luksemburgu polityczne porozumienie uwzględnia najważniejsze polskie priorytety w zakresie reformy WPR.
– Polska osiągnęła już bardzo wiele, jednak szukamy jeszcze rozwiązań dla plantatorów tytoniu. Tego również dotyczyła nasza dzisiejsza rozmowa. Nadal będziemy analizować dostępne możliwości, zarówno w pierwszym jak i drugim filarze, aby zapewnić wsparcie producentom – mówił minister.
Stanisław Kalemba podziękował komisarzowi Ciolosowi za wizytę w Polsce oraz za owocną współpracę nad kształtem WPR. Przyznał, że obecność Daciana Ciolosa w Polsce, w tak krótkim terminie po szczycie unijnym, na którym zapadły najważniejsze dla europejskich rolników decyzje, to dowód dobrego współdziałania Polski i Komisji Europejskiej.