Zakiszanie w balotach to najskuteczniejsza metoda ograniczająca utratę suchej masy i utrzymująca stabilną jakość paszy przez cały okres skarmiania. Aby wyprodukować kiszonkę wysokiej jakości konieczne jest właściwe przygotowanie zielonki oraz przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Jednym z kluczowych czynników wpływających na wartość pokarmową paszy jest kolor i ilość warstw folii w którą owijane są baloty.
Kolor folii ma istotne znaczenie dla właściwego przechowywania i jakości kiszonki w czasie sezonu zimowego. Dobrym wyborem jest folia w kolorze białym lub zielonym, która umożliwia lepszą kontrolę przed promieniami ultrafioletowymi i chroni baloty przed przegrzaniem. Należy pamiętać, że każdy wzrost temperatury o 10oC przyspiesza psucie się kiszonki. Wyniki badań przeprowadzone przez Institute of Grassland and Environmental Research (IGER – teraz znany jako IBERS) wykazały, że jasno zielona folia może zmniejszyć temperaturę kiszonki na głębokości do 100mm w porównaniu do ciemnozielonej o 20% czy czarnej o 27%. Wyniki odnoszą się do balotów owiniętych w cztery i sześć warstw folii.
Ilość warstw folii jest kolejnym kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość kiszonki. Należy pamiętać, że im więcej warstw folii i wyższej jakości tym mniejsze ryzyko wniknięcia powietrza do wnętrza balotu, głównej przyczyny pojawienia się pleśni. Pomimo, że najczęściej w gospodarstwach baloty owija się w 4 warstwy folii, to dopiero 6 warstw daje rolnikom właściwy margines bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku kiedy zawartość suchej masy przekracza optymalny zakres.
Rekomendowane jest owijanie balotów w minimum cztery warstwy folii, aby je właściwie zabezpieczyć, ale dopiero 6 warstw zapewnia optymalne zabezpieczenie przed uszkodzeniem i lepszą izolację przed wniknięciem powietrza. Jest to szczególnie wskazane w następujących przypadkach:
Korzyści z zastosowania dodatkowej warstwy folii
Ostatnie badanie przeprowadzone przez IMUZ na zlecenie DOW, producenta DOWLEX™ żywicy polyethylenowej używanej w produkcji wysokiej jakości folii rolniczej pokazuje, że stosowanie 4-6 warstw folii daje znacznie silniejszą barierę dla zanieczyszczenia tlenem, co skutkuje mniejszymi stratami suchej masy na skutek powstawania pleśni czy pojawienia się grzybów. Poprawia to znacznie jakość i wartość pokarmową skarmianej paszy. Wzrost ilości warstw skutkuje bardziej efektywną fermentacją i w konsekwencji lepszą jakością kiszonki.
Z tego powodu rekomenduje się stosowanie 6 warstw w przypadku zakiszania pasz wysokiej jakości takich jak rośliny motylkowe, strączkowe, rośliny kapustne, czy zboża. Oprócz dodatkowego zabezpieczenia przed przerwaniem folii większa ilość warstw redukuje wnikanie do wnętrza beli powietrza i wody w czasie okresu magazynowania. To przyczynia się do utrzymania lepszej konsystencji kiszonki i tym samym ograniczenia ilości odpadów.
Na szczęście większość rolników zrozumiała, ze stosowanie 2 warstw folii to fałszywa ekonomia. Duża część deklaruje, że baloty owija w 4 warstwy, a w niektórych przypadkach dla lepszego zabezpieczenia w sześć warstw – mówi Celso Magri, Marketing Group Manager w Dow Europe GmbH. Wytworzenie dobrej jakosciwo kiszonki jest kluczowe dla wysokiej produkcyjności gospodarstwa. Przykładanie dużej wagi do szczegółów i stosowanie dobrych praktyk pomoże w maksymalizacji jakości kiszonki i zredukuje jej psucie na skutek pojawiania się pleśni i mycotoxyn. Przyczyni się to do utrzymania odpowiedniej jakości przez cały okres przechowywania, nawet ponad 15 miesięcy
Dodatkowo aby dobrze przechować kiszonkę w sezonie zimowym można zastosować bardziej efektywne pod względem ekonomicznym maszyny do owijania rozciągające folię aż o 82% w przeciwieństwie do standardowych, które rozciągają folię o 65%. Daje nam to 15% oszczędności. Nowoczesne owijarki mogą rozciągać folie o ponad 80% bez straty na jej jakości i obniżeniu parametrów technicznych. Te oszczędności to niższe koszty produkcji i straty na materiale.
Biorąc pod uwagę bardzo zmienne warunki pogodowe w Polsce rekomenduje sie owijanie balotów w 4-6 warstw folii. Stosowanie 8 warstw zaleca się w szczególnych przypadkach na przykład kiedy rolnicy musza owinąć zielonkę o wysokiej zawartości suchej masy lub produkują kiszonkę dla koni, które są bardziej wrażliwe na jakość paszy. Jednak każdy rolnik powinien wybrać najbardziej korzystne dla siebie rozwiązania podstawie indywidualnych uwarunkowań ekonomicznych i środowiskowych panujących wdanym gospodarstwie
O Dow
Dow łączy ogromne możliwości nauki i technologii z "Pierwiastkiem ludzkim". Celem tego połączenia jest niezmienne podnoszenie jakości jego elementów, niezbędne do osiągnięcia postępu. Spółka łączy dziedzinę chemii i innowacyjność z zasadami trwałości, które pomogą zaradzić wielu problemom stanowiącym wielkie wyzwanie dla świata, takim jak zapotrzebowanie na czystą wodę, wytwarzanie energii odnawialnej i oszczędzanie energii oraz zwiększanie produktywności rolnictwa. Zróżnicowana oferta produktów Dow – specjalistycznej chemii, materiałów zaawansowanych, produktów ochrony roślin i tworzyw sztucznych, będąca jedną z najlepszych w branży, zapewnia szeroki zakres produktów i rozwiązań technologicznych dla klientów w około 160 krajach, w szybko rozwijających się sektorach, takich jak elektronika, woda, energia, powłoki i rolnictwo. W 2011 roku Dow wykazywał roczną sprzedaż $60 miliardów i zatrudniał na całym świecie około 52 000 pracowników. Powyżej 5 000 produktów firmy jest produkowanych w 197 zakładach w 36 krajach na całym świecie. O ile nie określono inaczej, stosowane poniżej określenia „Dow” i „Firma” oznaczają koncern The Dow Chemical Company oraz jego skonsolidowane jednostki zależne. Więcej informacji o Dow można znaleźć na stronie www.dow.com.