Przenośne nagrzewnice powietrza to rozwiązanie często stosowane w wielu obszarach rolnictwa. Szybka instalacja, niskie koszty eksploatacji oraz wysoka efektywność sprawiają, że są to urządzenia chętnie wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń gospodarczych i inwentarskich.
Nagrzewnice stosuje się nie tylko do podnoszenia temperatury obiektów, ale także do suszenia warzyw i zbóż. Warto też podkreślić, że branżę rolniczą cechuje duża sezonowość i często bywa tak, że ogrzewanie konieczne jest tylko przez krótki okres czasu. Nagrzewnice mobilne są w takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem.
Praca w rolnictwie wiąże się z pewnymi specyficznymi warunkami, więc urządzenia w nim stosowane muszą spełniać określone wymogi. Zazwyczaj nagrzewnice pracujące w pomieszczeniach inwentarskich lub w miejscach, gdzie składowane są plony, narażone są na zwiększony stopień zabrudzenia, kurzu, działania szkodliwych gazów i amoniaku (głównie w pomieszczeniach ze zwierzętami). Gospodarze stosują także znacznie więcej środków czyszczących i dezynfekujących. Wszystko to wpływa negatywnie na konstrukcję urządzeń i szybszy rozwój korozji. Wytrzymała konstrukcja, wysokiej jakości komponenty, takie jak np. filtry powietrza czy filtry paliwa są więc bardzo istotnym kryterium doboru nagrzewnic w tym sektorze.
W ofercie Master dostępne są urządzenia na olej lub gaz (LPG i naturalny), które od lat z powodzeniem wykorzystywane są w rolnictwie. Należą do nich bez wątpienia olejowe nagrzewnice z odprowadzeniem spalin lub bez – także w wersji podwieszanej (seria BS i BVS), nagrzewnice gazowe ze szczególnym uwzględnieniem nagrzewnic podwieszanych z serii BLP/N, oraz seria pieców Green.
W zależności od celu, w jakim stosowane są nagrzewnice, wykorzystuje się inne ich modele. I tak np. w szklarniach najczęściej spotykamy nagrzewnice gazowe z serii BLP i BLP/N. Wiele gospodarstw rolnych stosuje je także do utrzymania odpowiedniej temperatury i poziomu wilgotności w przechowalniach warzyw, np. ziemniaków i cebuli. W takich przypadkach są one często łączone w jeden duży system grzewczy złożony z kilku nagrzewnic, a strumienie ciepłego powietrza są dodatkowo skierowane na wentylatory „rozdmuchujące” je w głąb pomieszczenia.
Nagrzewnice olejowe są natomiast często stosowane w budynkach inwentarskich. Odpowiednie warunki hodowlane mają ogromny wpływ zarówno na zdrowie zwierząt, ich żywienie, jak również na ostateczną jakość uzyskiwanych produktów rolnych. Dobra wentylacja pomieszczeń oraz utrzymanie właściwej temperatury to podstawowe czynniki wpływające na prawidłowy przebieg hodowli, a co za tym idzie, na uzyskanie wysokiej jakości mięsa.
W zależności od wielkości chowu i powierzchni budynków inwentarskich stosuje się różne modele nagrzewnic olejowych. Najczęściej są to urządzenia z odprowadzaniem spalin, z których najbardziej popularna jest obecnie seria Master Air Bus, ze względu na różnorodność modeli oraz bardzo dużą wydajność. W przypadku dużych obiektów dobrze sprawdzą się także nagrzewnice stacjonarne z serii Master BG oraz BI.
Budynki gospodarcze, w których na stałe nie przebywają ludzie ani zwierzęta, można dogrzewać nagrzewnicami olejowymi bez odprowadzania spalin, a także nagrzewnicami elektrycznymi, które świetnie spełnią swoją rolę, jako rozwiązanie tymczasowe w każdych warunkach.
Wybierając właściwy model nagrzewnicy warto zwrócić uwagę nie tylko na jej parametry techniczne, ale także na jakość komponentów oraz mocną i trwałą konstrukcję. Firma MCS dysponuje w Polsce bardzo dobrze rozbudowaną siatką dystrybutorów i dilerów, którzy w każdej chwili są w stanie udzielić fachowej pomocy i wskazać najbardziej odpowiednie rozwiązanie. Szeroka oferta produktów Master z pewnością zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.
Dowiedz się więcej o firmie MCS Central Europe Sp. z o.o.