Ze stażami można zyskać
Staże mające na celu poprawę transferu wiedzy do biznesu i budowę współpracy pomiędzy naukowcami to projekty, które przynoszą wymierne korzyści. Zobacz co zyskali uczestnicy dotychczasowych edycji.
Staże realizowane w ramach Stolicy Staży w dużym skrócie polegają na udziale naukowców w projektach realizowanych przez biznes i w drugą stronę na udziale pracowników przedsiębiorstw w placówkach badawczych. Dzięki temu biznes zyskuje wiedzę niezbędną do rozwoju swoich produktów, a naukowcy uczą się jak zmonetyzować swój dorobek badawczy.
Staże w praktyce
Staże trwają kilka miesięcy. Często to tylko część czasu jaki potrzebny jest dla zrealizowania innowacyjnego projektu. Ale dzięki udziałowi stażystów w komercyjnych przedsięwzięciach firmy znalazły potrzebne im rozwiązania i zwiększyły swoją konkurencyjność na rynku, a naukowcy wykorzystali w praktyczny sposób swoją wiedzę.
Hologramem w złodzieja
Dzięki stażom powstał na przykład nowy rodzaj hologramu, znacznie trudniejszy do sfałszowania dla oszustów od tych, które funkcjonują obecnie. Firma biorąca udział w programie potrzebowała wsparcia optoelektronika. Dzięki stażom do zespołu dołączył naukowiec, specjalista z tej właśnie dziedziny. Sześć miesięcy jego obecności w firmie znacznie przyspieszyło dopracowanie nowego hologramu.
Robot do zadań specjalnych
Przy wsparciu Rafała Chojeckiego z Instytutu Automatyki i Robotyki Politechniki Warszawskiej firma Materials Engineers wzbogaciła się o projekt robota do badań spoin obwodowych. Urządzenie wykonuje pracę na rusztowaniach, gdzie dostęp do interesującego fragmentu rurociągu jest ograniczony.
Leki z awokado
Ze wsparcia stażystów korzystała również firma zajmująca się syntezą leczniczych substancji zawartych w awokado. Pracujący kilka miesięcy przy tym projekcie stażyści z warszawskiej SGGW rozwiązali jeden z kluczowych problemów technologicznych, który pozwolił obniżyć koszty technologiczne pozyskiwania finalnego produktu.
Staże dla Warszawy i Mazowsza
Tylko w ramach Stolicy Staży ponad 50 naukowców w ramach płatnego stażu mogło realizować swoje projekty w warszawskich przedsiębiorstwach. W tym samym czasie w jednostkach naukowych na terenie Mazowsza swoje kompetencje podnosiło blisko 75 pracowników ze stołecznych przedsiębiorstw. Dla młodych naukowców staż trwał od trzech do sześciu miesięcy. W trakcie trwania programu stażysta otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniej więcej 3,5 tysiąca złotych miesięcznie. Z kolei stażyści z przedsiębiorstw mogą liczyć na 120 godzin przez trzy miesiące we właściwej dla ich projektu jednostce naukowej.
Źródło: Consulting Plus
Data dodania: 2014-03-14