W połowie ubiegłego roku rejestracja produktu Topsin M 500 SC została rozszerzona o kolejne gatunki zbóż. W rezultacie obejmuję ona wszystkie zboża jare oraz ozime. Topsin M może być z powodzeniem wykorzystywany do zabiegów interwencyjnych oraz zapobiegawczych w zbożach we wszystkich fazach rozwojowych (T1, T2, T3 ) do zwalczania większości patogenów grzybowych.
Poszerzeniu uległ również zakres rejestracji Topsin M w rzepaku. Zgodnie z etykietą produkt można stosować zarówno w terminie jesiennym (w fazie 4-6 liści), jak i wiosennym (BBCH 61-67), zwalczając pełen zakres chorób występujących w tym czasie w uprawie rzepaku ozimego, w tym również zgniliznę twardzikowią oraz szarą pleśń.
Ważnym aspektem dotyczącym zakresu stosowania produktu są wyniki badań przeprowadzonych przez IOR-PIB w Poznaniu, które wskazują na przydatność tiofanatu metylowego – substancji aktywnej Topsin M 500 SC - w zwalczaniu kompleksu chorób zwanego chorobami złego zimowania. Kompleks ten obejmuje w zbożach: pleśń śniegową, pałecznicę zbóż i traw, fuzariozę podstawy źdźbła, fuzariozy liści, łamliwość podstawy źdźbła, a w rzepaku: szarą pleśń i pałecznicę (zgniliznę rzepakową).
Rafał Olewniczak