Okrzesywanie, przerzynka kombinacyjna, bieg leśnika - to tylko niektóre konkurencje, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy IV Mistrzostw Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych. Najlepsi okazali się gospodarze imprezy - Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie. To oni będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy, które odbędą się pod koniec maja na Słowenii.
W zawodach, które trwały od 20 do 22 kwietnia, wzięło udział 12 drużyn uczniów szkół leśnych z całej Polski. Impreza odbyła się pod patronatem m.in.: Ministra Środowiska i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Zawodnicy musieli zmierzyć się z ponad dwudziestoma zadaniami- sprawdzane były zarówno praktyczne umiejętności pracy pilarką jak i wiedza z zakresu leśnictwa. Wyniki dwudniowych zmagań zostały ogłoszone w kategoriach indywidualnych i zespołowych. Do końca nie było wiadomo, kto stanie na podium. Choć ZSL w Warcinie okazał się najlepszy konkurencjach w pracy pilarką, to w „Biegu Leśnika” bezkonkurencyjni, jak w ubiegłym roku, okazali się reprezentanci ZSL w Rucianem-Nidzie. Suma punktów z dwudniowych zawodów pozwoliła na ostateczny triumf tej szkoły.
Mistrzowskie Drużyny:
I miejsce- Zespół Szkół Leśnych Ruciane-Nida
II miejsce- Zespół Szkół Leśnych Warcino
III miejsce- Zespół Szkół Leśnych Tuchola
Mistrzowie Indywidualni - praca pilarką
I miejsce- Łukasz Cybulski ZSL Warcino
II miejsce- Szymon Polerowicz ZSL w Tucholi
III miejsce- Łukasz Wójtowicz ZSL Ruciane Nida
Mistrzostwa te są okazją nie tylko do sprawdzenia swoich umiejętności, ale także uczą dyscypliny i rozwagi. Młodzi zawodnicy wykazali się zaangażowaniem, ogromną sprawnością i wiedzą podczas wykonywania zadań konkursowych oraz postawą fair play. Cieszę się, że jako Husqvarna możemy po raz kolejny wspierać te zawody, gdyż promowanie zasad bezpiecznej pracy pilarką jest bardzo ważne, zwłaszcza wśród młodych adeptów zawodu leśnika” – powiedział Maciej Konieczny, przedstawiciel sponsora głównego zawodów, firmy Husqvarna Poland.
Umiejętności i precyzja…
Pierwszy dzień mistrzostw sprawdził praktyczne zdolności uczestników w 5 konkurencjach związanych z pracą pilarką:
Konkurencje zostały przeprowadzone w specjalnie przygotowanych warunkach. Precyzję i profesjonalizm oceniał sztab jurorów, złożonych ze specjalistów danej konkurencji.
Drugiego dnia odbył się tzw. „Bieg Leśnika”, podczas którego zawodnicy poszukiwali odpowiedzi na zagadnienia związane z naturą. Konkurencja ta obejmowała 16 zadań, które wykonane były na terenie leśnym. „Bieg Leśnika” wymagał od uczestników spostrzegawczości, wytrzymałości oraz szerokiej wiedzy z zakresu leśnictwa. Juniorzy mieli za zadanie m.in.: rozpoznać gatunki drzew i zwierząt, oszacować wiek drzewa, określić liczbę drzew na hektar oraz obliczyć nachylenie terenu w procentach.