Dzięki wysokiemu udziałowi lucerny mieszanka nadaje się szczególnie na stanowiska suche. Pozostałe gatunki w mieszance uzupełniają się dobrze jeśli chodzi o konkurencyjność oraz trwałość, dlatego możliwy jest ich niezmienny udział w runi. Dobre odrastanie runi w połączeniu z równomiernym rozłożeniem w czasie jej spożytkowania sprzyjają wykorzystaniu tej mieszanki jako świeża pasza objętościowa.
Mieszanka Letnie Bio-Trio składa się z dwóch odmian życicy westerwoldzkiej oraz koniczyny perskiej i aleksandryjskiej. Te składniki są dobrane w sposób optymalny: szybko rosnące, wysoko plonujące i smaczne. Ze względu na wysoki udział koniczyn można uzyskać paszę wysokobiałkową, która szczególnie nadaje się jako zielonka. Ta mieszanka spełnia najwyższe wymagania na własną paszę objętościową wyprodukowaną w międzyplonach.
Mieszanka Gorzowska jest znanym, wysoko plonującym i wysokobiałkowym poplonem ozimym już od 1928 roku, kiedy to została opracowana w Gorzowie Wielkopolskim przez pracowników DSV. Mieszanka składa się z życicy wielokwiatowej, inkarnatki i wyki ozimej i nadaje się na wszystkie gleby. Dostarcza wysokich plonów masy zielonej i suchej z bardzo dobrą wartością paszową i wysoką masą korzeni. Odrost może być pastwiskowany, koszony, spasany na świeżo, zakiszany lub zmulczowany jako zielony ugór.
Mieszanka Gorzowska obecnie przeżywa swój renesans, ponieważ utrzymanie żyzności gleby nabiera coraz większego znaczenia wśród rolników. Motylkowate i trawy prowadzą do trwałej poprawy właściwości gleby. Resztki organiczne pozostające po przeoraniu w warstwie ornej wzbogacają glebę w próchnicę. Rośliny motylkowate powodują dostarczanie azotu atmosferycznego do gleby, dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi. Uprawa Mieszanki Gorzowskiej sprzyja rozwojowi organizmów glebowych, zwiększa udział wodonośnych gruzełek, które poprawiają przesiąkanie jak również odbudowują i stabilizują strukturę gleby.
Ta mieszanka nadaje się szczególnie do użytkowania kośnego. Wyważony skład pomiędzy trawami górnego i dolnego piętra dostarcza dobrych plonów rozłożonych równomiernie w ciągu całego roku.
Koniczyny biała i czerwona zabezpieczają użytek w konieczny azot.
Kupkówka pospolita i kostrzewa czerwona są wytrzymałe na suszę i zapewniają dobre plony na stanowiskach suchych. Koniczyna biała poprawia jakość i smakowitość paszy i do tego jest dostarczycielem azotu dla traw.
Poprzez udział różnorodnych gatunków traw i motylkowych dobrze znoszących suszę, mieszanka ta zapewni plonowanie nawet na bardzo lekkich glebach i bardzo suchych stanowiskach. Wybrane rośliny motylkowe jak lucerna i komonica rożkowa dzięki głębokiemu korzenieniu mogą pokryć zapotrzebowanie na składniki pokarmowe z niskich warstw gleby. Domieszana koniczyna biała dzięki pędom rozłogowym zamyka ruń i razem z innymi motylkowymi zaopatruje inne gatunki roślin w azot.
Ta mieszanka jest nie tylko różnorodna, ale równocześnie bardzo szybko rosnąca i głęboko korzeniąca się. Mocno zagęszcza się i przykrywa glebę. Wysoki udział motylkowatych powoduje, że nie jest konieczne nawożenie azotowe. W ten sposób mieszanka ta jest odpowiednia jako nawóz zielony w międzyplonie.
Ze względu na jej szybki wzrost i głęboko sięgające korzenie, składniki pokarmowe mogą być powtórne wykorzystanie również z głębszych warstw gleby. Mieszanka ta nie nadaje się do krótkich płodozmianów z rzepakiem, ponieważ w jej składzie znajdują się rosliny krzyżowe.
Duża ilość biomasy nadziemnej jest korzystna w gospodarstwach prowadzących wysiew w mulcz lub siew bezpośredni nasion. Ta biomasa przez długi czas będzie służyć jako źródło pokarmu dla dżdżownic i innych organizmów glebowych.
Rodzaj międzyplonu: międzyplon ścierniskowy
Harmonijnie złożona mieszanka pomiędzy drobno- i grubonasiennymi, szybko rosnącymi roślinami motylkowymi w kombinacji z roślinami niemotylkowymi do prawie wszystkich ekologicznych płodozmianów. Pasuje szczególnie dobrze do płodozmianu z ziemniakami. Wybrane gatunki nie tylko szybko zacieniają glebę. Gatunki takie jak łubin, seradela, len oleisty i słonecznik ze względu na silne ukorzenienie potrafią spulchnić ubitą glebę. Obok stabilizacji struktury gleby, dzięki wysokiemu udziałowi roślin motylkowych jest wiązany azot atmosferyczny. Poza tym ta mieszanka pozostawia po sobie dobrą sprawność gleby i działa humusotwórczo.