Metal-Fach Sp. z o.o z siedzibą w Sokółce, ul. Kresowa 62, w północno-wschodniej części Polski, jest jednym z wiodących producentów maszyn rolniczych w Polsce i na świecie. Historia firmy to przede wszystkim jej dynamiczny rozwój od 2002 roku, od kiedy została właścicielem Firmy SPOMASZ. Historia firmy METAL-FACH Jacek Kucharewicz rozpoczęła się od 1989 roku, od kiedy zajmuje się produkcją urządzeń grzewczych przeznaczonych do spalania biomasy.
Metal-Fach dynamicznie rozwija segment produkcji maszyn i urządzeń rolniczych. Obecnie jest jednym z największych przedsiębiorstw w regionie. Powierzchnia zakładu wynosi 16,5 hektarów w tym 4,3 hektara pod dachem. Od 2010 roku do asortymentu wprowadzono naczepy samochodowe Nova. Przez ostatnie 12 lat aktywności w segmencie maszyn rolniczych Metal-Fach wprowadził szeroką gamę produktów: od pras do sianokiszonki, poprzez przyczepy jednoosiowe i dwuosiowe, platformy do bel i rozrzutniki. Prasy belującej są dwa rodzaje Z589 zmiennokomorowa i Z562 w zależności od opcji z rotorem lub z rotorem i nożami. W ofercie znajdują się owijarki bel przeznaczone do owijania bel z siana półsuchego z traw i roślin motylkowych. Owijarki pracują w trybie stacjonarnym Z552 i Z560 napędzane hydraulicznie oraz Z561 napędzaną elektrycznie. Owijarki Z237, Z577 i Z593 są samozaładowcze. Dużym zainteresowaniem cieszą ładowacze czołowe i osprzęt do ładowaczy. Bogaty wybór stanowią wozy paszowe i rozrzutniki obornika. Produkcja i sprzedaż przyczep jednoosiowych, od ładowności 1,5 do 4 ton i dwuosiowych, 6 do 12 ton oraz przyczepy tandem od 8, 10 do 12 ton stanowi o wysokiej pozycji i czyni firmę jednego z największych producentów w kraju. Firma w 2010 roku zrealizowała projekt budowy jednej z największych w Polsce malarni, ponad 1 hektar pod dachem, pełna automatyzacja, 3200 m linii transportowej. Malarnia, poza metodą proszkową i mokrą, oferuje malowanie katalityczne (tzw. kataforezę), czyli nanoszenie powłok ochronnych najlepszą istniejącą obecnie techniką. W tym systemie proces malowania jest w pełni zautomatyzowany. Metal-Fach posiada obrabiarki laserowe 3D do obróbki profili i rur. Klient oprócz bardzo dobrego jakościowo produktu i obsługi posprzedażnej otrzymuje wsparcie techniczne, dostępność do części zamiennych, serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Zespół doświadczonych i wykształconych profesjonalistów zapewnia produkty najwyższej jakości dostosowane do potrzeb na rynku polskim i zagranicznym a także stanowi o ciągłym rozwoju firmy. Metal-Fach zbiera nagrody nie tylko za urządzenia, ale również za politykę prospołeczną oraz kadrową. Dba o pracowników i społeczność.
Z zaangażowaniem wspiera działalność socjalną i sponsoruje kluby sportowe, szkoły, szpital oraz wydarzenia lokalne. Te cechy uczyniły z firmy nie tylko czołowego producenta nowoczesnych maszyn, ale także jednego z najbardziej atrakcyjnych pracodawców regionu podlaskiego.
Wszystkie produkty posiadają deklaracje zgodności. Przed dopuszczeniem ich do sprzedaży przechodzą dokładne testy techniczne i funkcjonalne. Maszyny i urządzenia dostępne są w kilkudziesięciu punktach sprzedaży na terenie całej Polski. Doskonale konkurują z wyrobami z innych krajów.
- W zależności od preferencji nabywcy do wyboru mamy pługi: 4 i 5 skibowe (4+1) z zabezpieczeniem śrubowym lub stałym zabezpieczeniem hydraulicznym. Niezależnie od wybranego modelu wszystkie urządzenia standardowo są wyposażone w odkładnicę typu H4S helokidalną w rozmiarze 950 mm na 350 mm, 2 złącza hydrauliczne, regulowaną szerokość orki, stalową ramę. Cechą wspólną wszystkich urządzeń są parametry koła głębokości orki - 10.0/80-12,5 10PR – informuje Andrzej Kolędo, kierownik marketingu w Metal - Fach.
Zarówno belki pługa jak i średnica śruby obrotu wynoszą 120 mm. Korpusy rozstawiono co 950 mm. Wysokość maszyn od ziemi - czyli "prześwit" - to 800 mm. Urządzenia posiadają standardowe lemiesze o wymiarach 170 mm na 585 mm oraz dłuta 310 mm na 70 mm.
Jak podkreśla przedstawiciel spółki, wersje 4 skibowe mogą zostać rozbudowane o wygodny siłownik poziomujący pozycję pługa. Modele z 5 belkami posiadają go już jednak w standardzie.
Poza liczbą korpusów - 4 lub 5 oraz dwoma systemami zabezpieczeń, poszczególne modele różnią się masą i zapotrzebowaniem mocy ciągnika, która zależna jest też od rodzaju uprawianej gleby.
Pług 4 skibowy z zabezpieczeniem śrubowym waży 1500 kg i wymaga 120KM mocy. Wersja 5 skibowa z takim samym rodzajem zabezpieczenia waży 1700 kg i potrzebuje 150 KM. Masa wersji 4 skibowej wyposażonej w zabezpieczenie hydrauliczne to 1750 kg, przy jednoczesnym zapotrzebowaniu 150 KM mocy. Pług 5 skibowy zabezpieczony non-stop hydraulicznie jest urządzeniem najcięższym - waży 2050 kg, a do pracy potrzebuje ciągnika z minimum 175 KM.
- Wszystkie maszyny mogą być modyfikowane. Klienci mają do dyspozycji szereg dodatkowych elementów wyposażenia opcjonalnego. Należy tu przede wszystkim wymienić m.in. odkładnicę typu C5 cylindryczną czy koło wielofunkcyjne w rozmiarze 320/60-12 – dodaje Andrzej Kolędo z Metal – Fach.
Pługi mogą zostać wyposażone we wzmocnione dłuto, lemiesz i odkładnicę. Co ważne, każdy z dostępnych nowych modeli pługów obrotowych można doposażyć w przedpłużek z opcją regulacji.
Kamizelki odblaskowe ułatwiające zachowanie bezpieczeństwa na drodze trafiły do kilkunastu podlaskic
32 załogi znalazły się na liście startowej Rajdu Warmińskie Szutry 2017. Wśród nich załoga sponsorow
W dniach 6 - 10 czerwca 2017 r. w Mińsku na Białorusi odbędzie się 27 edycja międzynarodowych targów