Pojawiające się ciągle nowe technologie uprawy roślin, zakładają dla niektórych gatunków zmniejszone ilości nasion wysiewanych na daną powierzchnię pola. Redukcja ta w sposób szczególny zaznaczyła się w uprawie rzepaku. Jednym z elementów umożliwiających takie rozwiązanie, a nawet warunkujących jego zaistnienie, jest niezaprzeczalnie skuteczna ochrona kiełkujących, młodych roślin w początkowych fazach ich rozwoju.
Tą skuteczną ochroną, ze względu na bardzo rzadki siew nasion (w przypadku odmian mieszańców zrestorowanych dochodzący nawet do 2 kg nasion na ha), musi być objęta dosłownie każda poszczególna roślina. Jak z tego wynika, sposób zabezpieczenia jej przed różnymi agrofagami, zarówno szkodnikami jak i chorobami, musi być bardzo dokładny. Oprócz przestrzegania zasad prawidłowej agrotechniki, właśnie zaprawianie nasion jest podstawową metodą ograniczania zagrożeń, powodowanych przez szkodniki i grzyby chorobotwórcze na młodych roślinach. Jest to najskuteczniejsza, najtańsza i zarazem najłatwiejsza metoda ochrony roślin przed agrofagami, mogącymi wystąpić zaraz po siewie. Zastosowane alternatywnie opryskiwanie roślin, w tych terminach byłoby przedsięwzięciem znacząco droższym, jak również z pewnością nie byłoby w stanie objąć wszystkich czynników zagrażających uprawie w tej fazie rozwoju.
Na uwagę zasługuje również fakt, że w ostatnim czasie znacząco wzrosła jakość niektórych, stosowanych powszechnie zapraw nasiennych, a co za tym idzie - także ich cena.
W związku z tym bardzo istotnym staje się sposób ich nanoszenia na nasiona, taki, aby maksymalnie wykorzystać zawarty w nich potencjał ochronny. Zaprawianie nasion to nie tylko nanoszenie na nie zapraw, ale również specjalnych dodatków, takich jak np. polimery, ułatwiających właściwe przyleganie zaprawy do powierzchni nasion, a także ograniczających pylenie podczas zaprawiania, pakowania i w końcu przy wysiewie nasion, czy też odpowiednich pigmentów, nadających specyficzną barwę i połysk.
Nasiona rzepaku wymagają zatem bardzo dokładnego sposobu zaprawiania. Jest on możliwy jedynie przy zastosowaniu do tego celu specjalistycznego sprzętu. W czołowych krajach produkujących rzepak, takich jak: Kanada, Francja, Niemcy, Czechy czy Wielka Brytania, nasiona siewne rzepaku są w 100% zaprawiane według technologii przemysłowej, co gwarantuje właściwą jakość ich zaprawienia. Tak przygotowany materiał siewny umożliwia obniżenie normy wysiewu i z tym związanego zużycia zapraw nasiennych. Są to więc działania zarówno proekologiczne jak i dające wymierne korzyści ekonomiczne.
Odpowiednie przygotowanie materiału siewnego, polega na kilku niezbędnych czynnościach z tym związanych. Przede wszystkim ważny jest odpowiedni dobór odmian, posiadających najlepsze cechy produkcyjne i przyrodniczo-rolnicze. Zajmujemy się tylko nasionami odmian rzepaku, które mają uregulowany stosunek prawny, posiadają ważne świadectwo kwalifikacji i odpowiednie parametry, jak: zdolność kiełkowania, czystość, wymagany normą poziom kwasu erukowego i glukozynolanów. W dalszej kolejności nasiona są czyszczone (jeśli jest to konieczne) i zaprawiane wg najnowszych technologii. W naszej firmie stosujemy tylko najlepsze zaprawy nasienne o szerokim spektrum zwalczanych szkodników i chorób rzepaku i o długim terminie działania. Odbywa się to na specjalnych, przemysłowych zaprawiarkach porcjowych. Następnie nasiona są pakowane w dziesięciokilogramowe worki.
Same procesy zaprawiania i pakowania sterowane są komputerowo, tak więc pomyłka w dawkach zapraw, czy też w wolumenie nasion w poszczególnych workach, jest wykluczona. Każdy worek jest odpowiednio oznakowany i opisany, a także zaopatrzony w urzędową etykietę, wydawaną przez PIORiN. Worki z nasionami są układane na paletach i w takiej formie rozprowadzane w całym kraju.
Każda ilość nasion siewnych rzepaku jest dostarczana zarówno do firm dystrybucyjnych, zajmujących się sprzedażą materiału siewnego, jak również do rolników.