PŁYNNE ŻYWIENIE ŚWIŃ
TO MNIEJSZE KOSZTY I LEPSZA KONTROLA STADA - wybór trudny, ale konieczny
Świnie z natury są wszystkożerne i chętnie zjadają różnorakie pokarmy w różnej formie. W intensywnym chowie świnie mogą być karmione paszą suchą (może być nawilżana w karmnikach bezpośrednio przed spożyciem) lub paszą płynną. Hodowcy europejscy zdecydowanie częściej wybierają system żywienia płynnego (rys.1). W Polsce natomiast nadal króluje nieefektywny i rozrzutny system żywienia suchego.
Można zadać sobie pytanie, dlaczego polscy hodowcy, którzy niejednokrotnie wyprzedzili technologicznie kolegów europejskich w tej dziedzinie pozostają daleko w tyle. Na taki stan złożyło się szereg czynników, które można podzielić na trzy grupy:
- w pamięci hodowców ciągle pozostają stare technologie, które w małych gospodarstwach kojarzą się z wiadrem i wózkiem, a w dużych fermach z korodującym rurociągiem
- przez ostatnie kilka lat działaliśmy przy obfitości i względnie dobrej cenie produktów będących składnikami pasz sypkich (zboża , śruty wysokobiałkowe)
- polskie gospodarstwa ze względu na ciągły wzrost produkcji są jeszcze niedoinwestowane.Można zadać sobie pytanie, dlaczego polscy hodowcy, którzy niejednokrotnie wyprzedzili technologicznie kolegów europejskich w tej dziedzinie pozostają daleko w tyle. Na taki stan złożyło się szereg czynników, które można podzielić na trzy grupy:
- w pamięci hodowców ciągle pozostają stare technologie, które w małych gospodarstwach kojarzą się z wiadrem i wózkiem, a w dużych fermach z korodującym rurociągiem
- przez ostatnie kilka lat działaliśmy przy obfitości i względnie dobrej cenie produktów będących składnikami pasz sypkich (zboża , śruty wysokobiałkowe)
- polskie gospodarstwa ze względu na ciągły wzrost produkcji są jeszcze niedoinwestowane.
Dlaczego żywienie płynne ?
Teraz wszystko się zmieniło. Jesteśmy członkiem UE i działamy w tych samych warunkach, a więc:
- hodowcy świń w Polsce mają pełny dostęp do nowoczesnych technologii
- działamy na wspólnym rynku produktów rolnych i aby być konkurencyjnymi, musimy wykorzystywać obok drogich surowców do produkcji pasz surowce uboczne; na pewno wejdzie do powszechnego stosowania dodatek oleju rzepakowego do oleju napędowego i etanolu do benzyny - będziemy mieli do wykorzystania ogromne ilości makuchu rzepakowego i wywaru gorzelnianego
- do produkcji drogich pasz suchych nikt nie dołoży nam nawet grosza, możemy natomiast wykorzystać miliony EURO do współfinansowania nowych, oszczędnych technologii.
Stosowanie płynnego żywienia świń daje dużo korzyści:
- lepszą strawność paszy dzięki wykorzystaniu działania bakterii i enzymów w środowisku mokrym jeszcze przed jej podaniem
- możliwość wykorzystania mokrych i płynnych surowców ubocznych
- mniejsze zapylenie w chlewni, a więc zdrowsze środowisko
- mniejsze straty paszy
- większe pobranie paszy ze względu na smakowitość i kontrolowane dozowanie
- możliwość zdecydowanie lepszej obserwacji i kontroli stada przy karmieniu na tzw. długie koryto
- możliwość wykorzystania danych z komputera sterującego system do kontroli i analizy ekonomicznej.
Podsumowując: żywienie płynne to lepsze wyrównanie stada, większe przyrosty, mniejsze koszty żywienia, a więc
większy zysk hodowcy.
Jaki system płynnego żywienia wybrać ?
Jeśli zdecydujemy się na żywienie płynne świń, powinnyśmy zainstalować system, który pozwala w pełni wykorzystać zalety paszy płynnej i jednocześnie eliminuje niedogodności tego sposobu karmienia. Na pierwszy rzut oka są to sprzeczne wymagania, ale niektóre systemy je spełniają.
System płynnego żywienia nie może być tylko mieszalnikiem z systemem rur, które rozprowadzają paszę do koryt. System płynnego żywienia musi przede wszystkim umożliwiać kontrolowaną fermentację paszy. Dzięki fermentacji pasza nabiera nowej wartości: jest naturalnie zakwaszona, bardziej strawna, smakowita itd.. Bez działania procesu fermentacji nie mówimy o paszy płynnej, a o mieszaninie składników .
Aby proces fermentacji przebiegał właściwie musi być zachowany odstęp czasowy między przygotowaniem a zadaniem paszy, a więc konieczne jest zadawanie paszy na "długie koryto". To rozwiązanie daje wiele korzyści:
- wszystkie świnie jedzą jednocześnie, między karmieniami w chlewni panuje spokój
- w czasie karmienia wszystkie zdrowe sztuki powinny stać przy korycie i pobierać paszę, co znacznie ułatwia obserwację
- świnie każdorazowo wyjadają paszę do końca, więc nie ma problemów z czyszczeniem koryta - nie wyjedzona pasza jest pierwszym symptomem zmian w statusie zdrowotnym
- jednoczesne karmienie całych grup zawsze o tej samej porze sprawia, że dobowe pobranie jest większe niż przy karmieniu "do woli".
Ciągłość procesu fermentacji wymaga tego, by z każdej porcji przygotowanej paszy pewna jej część pozostawała jako "zakwas" na następne mieszanie. Jednoczesne dążenie do prostoty i niezawodności systemu skłania do wyboru urządzenia, w którym zastosowano zasadę "zawsze pełny rurociąg". Zasada ta daje systemowi płynnego żywienia cechy, które powinny decydować o wyborze urządzenia;
- brak konieczności mycia rurociągu a więc brak skomplikowanego systemu mycia co znacznie obniża cenę
- brak problemu z zużyciem wody po myciu rurociągu - pasza nie musi być z konieczności technologicznej nadmiernie rozcieńczana
- możliwość dostarczenia paszy na dowolny punkt karmienia
System płynnego żywienia powinien być wyposażony w prosty w użyciu, przyjazny dla użytkownika
system żywieniowy oraz dać hodowcy kontrolę nad nieograniczoną ilością zwierząt, zaworów, komponentów, mieszanek, grup żywieniowych i obiegów paszy. Ważne jest, by zainstalowany program monitorował pracę systemu i ustalał automatyczne procedury żywieniowe. Dzięki temu hodowca może w dowolny sposób komponować paszę. Najprostsze rozwiązanie to jedna gotowa pasza w silosie i woda. System pozwala na komponowanie paszy z wielu składników znajdujących się w oddzielnych silosach i zbiornikach na pasze płynne, np.:
- śruta sojowa
- makuch rzepakowy
- mieszanka paszowa uzupełniająca (premiks)
- śrutowane ziarno jęczmienia
- śrutowane ziarno pszenżyta
- śrutowane kiszone ziarno kukurydzy
- płynny wywar gorzelniany
- serwatka
- woda
Możliwe są inne zestawy składników lub rozwiązania pośrednie.
Hodowca powinien mieć możliwość dowolnego kształtowania
"kuchni paszowej" , którą w zależności od potrzeby można rozbudować lub ograniczyć np. z powodu sezonowego braku jakiegoś składnika. Ważne jest również to, aby mógł dowolnie rozcieńczać i wzbogacać mieszankę, płynnie przechodzić z jednej mieszanki na drugą itd. oraz mieć dostęp do danych gromadzonych przez system potrzebnych do analizy wyników produkcyjnych i ekonomicznych.
Zastosowanie
płynnego żywienia przy pomocy nowoczesnego systemu na pewno wprowadzi szerszy wymiar do chowu świń oraz spowoduje, że produkcja wieprzowiny stanie się
bardziej opłacalna.
Producent:
Pellonpaja OY
Wyślij zapytanie dotyczące:
Liquid do firmy
Pellon Sp z o.o., która zamieściła w naszym portalu rolnictwo.com.pl informację o tej ofercie.