DANKO gospodaruje na powierzchni 6519,5 ha. Prowadzona jest tu twórcza hodowla żyta ozimego, pszenicy ozimej i jarej, pszenżyta ozimego i jarego, jęczmienia ozimego i jarego, owsa, grochów, bobiku, wyki, lucerny oraz traw – życicy trwałej i wielokwiatowej, festulolium.
Misją Spółki jest polepszanie efektywności produkcji roślinnej poprzez stałe dostarczanie rolnikom nowych odmian o udoskonalonych cechach rolniczych i jakości ziarna.
Produkcja nasienna prowadzona jest w siedmiu nowoczesnych ośrodkach nasiennych – Zakładzie Nasienno-Rolnym Kopaszewo i Zakładzie Nasienno-Rolnym Szelejewo (Wielkopolska), w Zakładzie Hodowli Roślin w Laskach (Mazowsze), w Zakładzie Nasienno-Rolnym w Dębinie (Pomorze), w Zakładzie Nasienno-Rolnym Sobiejuchy i Zakładzie Nasienno-Rolnym Łagiewniki (Kujawy) oraz w Zakładzie Nasienno-Rolnym Modzurów (Śląsk).
Historia firmy
Danko Hodowla Roślin Spółka z o.o. z/s w Choryni kontynuuje tradycje hodowli zbóż na ziemiach polskich, które sięgają roku 1880. Wtedy to Aleksander Janasz rozpoczął w Dańkowie prace hodowlane zbóż oraz buraków.
Pomimo wielu zmian organizacyjnych i własnościowych przez wszystkie te lata udało się utrzymać ciągłość materiałów hodowlanych oraz ciągłość myśli hodowlanej przyczyniając się w znacznym stopniu do powstania i rozwoju polskiej szkoły hodowli zbóż.
1950 przymusowy zarząd państwa
1958 nacjonalizacja pod firmą Dańkowska Hodowla Roślin
1964 włączenie w skład Poznańskiej Hodowli Roślin
1991 utworzenie DANKO Hodowla Roślin SP
1993 przekształcenie w spółkę Danko Hodowla Roślin Sp. z o.o.
DZIAŁALNOŚĆ HODOWLANA
Misją firmy DANKO jest:
„Polepszanie efektywności polskiego rolnictwa poprzez tworzenie i wdrażanie postępu biologicznego w produkcji roślinnej oraz w produkcji zwierzęcej".
Hodowla roślin rolniczych
DANKO prowadzi programy hodowlane pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia, owsa, strączkowych oraz traw. Nowa generacja odmian z DANKO, to wynik połączenia najnowocześniejszych, kosztownych technologii i sprzętu oraz wielkiego zaangażowania, wiedzy i umiejętności kadry hodowców.
Współczesna hodowla roślin charakteryzuje się niezwykle wysokim poziomem innowacyjności. Obok klasycznej hodowli opartej o intensywnie prowadzone prace selekcyjne i doświadczenia polowe, równolegle przebiega hodowla w laboratoriach i szklarniach.
Szybki rozwój metod biotechnologicznych i technik hodowlanych pozwala na skracanie cyklu hodowlanego.
W tym celu powstało nowoczesne laboratorium biotechnologiczne DANLAB w Kopaszewie. Otrzymuje się tu formy homozygotyczne zbóż poprzez androgenezę i krzyżowanie oddalone w warunkach „in vitro".
W Oddziale w Dębinie wybudowano nowoczesną szklarnię, gdzie wdrażana jest metoda hodowlana SSD. Dzięki tej metodzie można otrzymywać 2 – 3 pokolenia w roku, co skraca cykl hodowlany i czas potrzebny do zarejestrowania nowej odmiany.
Efektem wykorzystania nowoczesnych metod oraz wiedzy i doświadczenia kadry hodowców jest coroczna rejestracja nowych odmian w kraju i zagranicą.
Hodowla zarodowa bydła mlecznego
Hodowla i chów bydła prowadzone są w sześciu lokalizacjach: Kopaszewo, Choryń, Stefanowo (wielkopolskie), Krowiarki (śląskie), Łagiewniki (kujawsko-pomorskie) oraz Dębina (pomorskie).
Pogłowie bydła mlecznego liczy ponad 4 tys. szt., w tym 1700 krów rasy polskiej holsztyńsko – fryzyjskiej, które charakteryzują się wysokimi wartościami hodowlanymi dla cech produkcyjno – funkcjonalnych. Dzięki wysokiej wartości genetycznej naszych zwierząt udostępniamy je spółkom hodowlano – inseminacyjnym, w celu wyboru matek buhajów. Od 2012 roku we współpracy z PIW – PIB w Puławach wprowadziliśmy program zwalczania chorób zakaźnych i wirusowych (IBR/IPV, BVD-MD).
W lipcu 2014 roku rozpoczęliśmy prace hodowlane z wykorzystaniem technik MOET z zamiarem pozyskania od zgenotypowanych najwartościowszych jałówek potomstwa o najlepszych cechach i najwyższych indeksach hodowlanych. Całkowita produkcja roczna mleka, to ponad 16 mln litrów, przy średniej wydajności pow. 9,8 tys. litrów od krowy.
Aktualnie oferujemy do sprzedaży wysokiej jakości materiał hodowlany buhajków i jałówek cielnych a także zarodki bydlęce, żywiec wołowy oraz mleko.
DANKO NA ŚWIECIE
Wartość odmian DANKO jest w coraz większym stopniu doceniana za granicą. Corocznie setki rodów hodowlanych jest badanych w innych krajach pod kątem ich przydatności do uprawy. Najlepsze z nich zgłaszane są do badań rejestrowych, a po wpisaniu na listę odmian (krajową lub europejską) są komercjalizowane w ramach współpracy z partnerami DANKO
Pierwsze kroki...
Spieszymy poinformować, że w dniach 28-30.06.2015, w naszej oborze w Krowiarkach (ZNR Modzurów) urod